Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Saudi Aramco, 2020'de hissedarlarına 75 milyar dolarlık kar dağıtmayı planlıyor

Saudi Aramco, 2020'de hissedarlarına 75 milyar dolarlık kar dağıtmayı planlıyor

Salı, 1 Ekim, 2019 - 07:30

Saudi Aramco, dün, internet sitesinde yayınladığı bir bildiriyle, 2020 yılında hisse sahiplerine 75 milyar dolar değerinde temettü dağıtmayı planladığını açıkladı. Bu da Saudi Aramco'nun dünyanın en büyük kâr dağıtıcısı olacağı anlamına geliyor.

Aramco'nun 2020 yılı için planladığı temettü dağıtımı, 2018 yılına kıyasla yüzde 29 daha yüksek.
Saudi Aramco tarafından yayınlanan bildiride şu ifadelere yer verildi;

“Yönetim Kurulu, finansal performans ve bilanço hedeflerini esas alarak hissedarlara yapılacak temettü dağıtım tutarını tahmin etme yetkisine sahiptir. 2020-2024 yılları arasında, beyan edilen yıllık kârın 75 milyar doların (281.25 milyar riyal) altında olması durumunda, devlet dışındaki hisse sahiplerine temettülerden orantılı pay alabilmeleri için öncelik verilmiştir.”

Öte yandan Aramco, bu yılın ilk yarısında 26.39 milyar doları (98.96 milyar riyal) genel ve 20 milyar doları (75 milyar riyal) özel olmak üzere toplam 46.39 milyar dolarlık (173.96 milyar riyal) temettü dağıtımı gerçekleştirdi.

Dünyanın en büyük petrol üreticisi olan Saudi Aramco’nun ilk çeyrek kârı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 geriledi. Buna karşın Suudi Arabistan petrol üretimini azaltmak için Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile ‘OPEC+’ anlaşması yaptı.

Aramco, 2019 yılının ilk yarısında 163.88 milyar dolarlık (614.55 milyar riyal) kâr bildirirken, bu rakam, 2018'in aynı döneminde bildirilen 167.68 milyar dolarlık kâr oranına kıyasla yüzde 2.27 düşüş olduğuna işaret etti.

Bloomberg'e konuşan bazı kaynaklar, Saudi Aramco'nun bu ay halka arzını resmen ilan etmeye hazırlandığını ve Kasım ayı boyunca Suudi Arabistan hisse senedi piyasaları Tadawul Borsası’nda (TASI) listelenmesinin beklendiğini belirtti.

Kaynaklar, ayrıca Kanada Kraliyet Bankası, Santander Grubu ve Mizuho Finans Grubu’nun Aramco’nun halka arz listesine katıldığını aktardılar. Şu ana kadar 15 şirketin halka arz listesine katıldığını belirten kaynaklar, öte yandan şirketin halka arz yöneticilerinin seçimiyle ilgilendiğini kaydetti.

Aramco’nun halka arz işlemlerinde hisselerinin satışını banka ve aracı kurumlar kanalıyla yapma sürecini hızlandırdığını belirten kaynaklar, bununla birlikte şirketin petrol tesislerini hedef alan terörist saldırıların ardından beklenenden daha hızlı iyileşme gösterdiğini aktardılar.

Öte yandan Saudi Aramco’nun Ticaret Departmanı Müdürü İbrahim el-Buayneyn,[SD1]  dün yaptığı açıklamada, “Aramco’nun petrol üretim kapasitesi petrol tesislerine yönelik saldırı öncesindeki haline geri döndü” diye konuştu.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Fuceyra kentinde yapılan bir konferansta konuşan Buayneyn, “25 Eylül itibariyle enerji üretimi tamamen eski haline geri döndü ve ‘hedef’ seviyeye yeniden ulaştı” şeklinde konuştu.

Saudi Aramco'nun Abkayk (Abqaiq) ve Hurays'ta (Khurais) bulunan tesislerini hedef alan saldırılar, dünyanın en büyük petrol ihracatçısındaki ham petrol üretiminin yarısına tekabül eden, günlük 5.7 milyon varillik petrol üretimini durduran yangın ve hasara neden olurken, petrol fiyatlarında artış yaşandı. Ancak Suudi Arabistan, bazı büyük petrol rezervlerinden faydalanarak, müşteri arzlarını saldırı öncesi seviyelerde tutmayı başardı.

Diğer bir gelişmede ise Hindistan'ın petrokimya şirketi Reliance Industries Sözcüsü, dün yaptığı açıklamada, Saudi Aramco’nun şirkete ekim ayı için planlanan petrol miktarını tedarik edeceğini kaydetti. Şirket Sözcüsü, ayrıca Aramco'nun, 20 yılı aşkın bir süredir Reliance Industries için ham petrol ve birçok ham petrol ürününü sağlama konusunda büyük ve güvenilir bir tedarikçi olduğunu sözlerine ekledi.

Hindistan’ın batısındaki Gucarat Eyaleti’nde dünyanın en büyük rafinerisine sahip olan Reliance, Suudi petrolünün önde gelen alıcılarından biri. Şirket kısa süre önce, petrokimya ve rafine faaliyetlerinin beşte birini milyarlarca dolarlık bir anlaşmayla Saudi Aramco'ya sattığını duyurmuştu. 


Editörün Seçimi

Multimedya