Ürdün'de uyuşturucu konusunda endişe artıyor

Ürdün'de uyuşturucu konusunda endişe artıyor

Salı, 1 Ekim, 2019 - 15:00
Ürdün'de farkındalık için açılan bir sergideki uyuşturucular (Independent Arabia)
İstanbul/Şarku’l Avsat

Ürdün Uyuşturucu ile Mücadele İdaresi Başkanı Albay Enver Taravne, ülkedeki okulların uyuşturucu ticareti veya kullanımından uzak olduğu konusunda Ürdünlülere güvence verme konusundaki ısrarını sürdürüyor. Ancak raporlar ve yürütülen çalışmalar Ürdünlüleri endişelendiriyor. Bu durum, yetkililer tarafından uzunca bir süredir sık sık tekrarlanan ‘Ürdün uyuşturucu konusunda bir karargah devlet değil, koridor devlettir’ ifadesine yönelik şüphe oluşmasına yol açıyor.

Ancak bu bilgi, 2014 yılında Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan Dünya Uyuşturucu Raporu’nda da yer aldı. Söz konusu raporda Ürdün’den uyuşturucunun geçirildiği bir ülke olarak bahsedilirken, kullanıcı oranının halen küresel düzeyin altında olduğu belirtilmişti.

Ürdün ajanslarına göre ülkedeki narkotiklerin diğer dünya ülkelerine göre görülme sıklığı düşük. Yerel pazara girenlerin oranı yüzde 5’in altında ve ele geçirilen uyuşturucuların yüzde 95’i de ihracata yönelik. Ancak ülkedeki dört bağımlılık tedavi merkezi hakkında bir açıklama bulunmuyor. Söz konusu olgu endişe verici bir şekilde yayılmaya devam ediyor.
Düşük oran

Uyuşturucu ile Mücadele İdaresi’nden Teğmen Ziyad Kaaka, okullarda uyuşturucu kullanan öğrencilerin oranının düşük olduğunu ifade etti. Kaaka, kullanım nedenleri kötü arkadaşlıklar, dini motivasyonun zayıflığı, gurbet, boşluk, yoksulluk, zenginlik, özenti, ailenin dağılması, eğlence yerleri ve evde kötü rol modelin bulunması olarak sıraladı.


Editörün Seçimi

Multimedya