Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan saldırı sonrası Aramco’yu halka arza odaklanıyor

Suudi Arabistan saldırı sonrası Aramco’yu halka arza odaklanıyor

Cuma, 4 Ekim, 2019 - 07:30

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman, Suudi Arabistan'ın ulusal enerji devi Saudi Aramco’nun en son yaşadığı saldırıların ardından sağlam bir direnç gösterdiğini ifade etti. Ayrıca Bloomberg'e konuşan bazı kaynaklar, Saudi Aramco'nun bu ay halka arzını resmen ilan etmeye hazırlandığını ve Kasım ayı boyunca Suudi Arabistan hisse senedi piyasaları Tadawul Borsası’nda (TASI) listelenmesinin beklendiğini belirtti. 

Aramco’nun 14 Eylül’de Abkayk (Abqaiq) ve Hurays’taki (Khurais) petrol tesislerine yapılan saldırıların ardından beklenenden daha hızlı bir şekilde toparlanarak günlük 11.3 milyon varil petrol üretimine yeniden ulaşarak petrol üretimine büyük katkı sağladı.

14 Eylül’de düzenlenen saldırılar, dünyanın en büyük petrol ihracatçısının ham petrol üretiminin yarısına karşılık gelen, günlük 5.7 milyon varillik petrol üretiminin durmasına neden olmuştu. Üretimin durmasının ardından petrol fiyatları yüzde 20 artmıştı. Ancak Riyad’ın üretimi hızlı bir şekilde yeniden üretime geçmesinin ardından fiyatlar hızla geri çekildi.

Enerji Bakanı Prens Abdulaziz, Moskova’da düzenlenen Rusya Enerji Haftası konferansında “Müşterilerimizin performansımızdan memnuniyet duyduğuna eminim” ifadesini kullandı. Petrol İhraç Eden Ülkeler (OPEC) Genel Sekreteri Muhammed Barkindo ise “Suudlular güvenilir bir petrol tedarikçisi olduğunu tüm dünyaya gösterdi” dedi.

Prens Abdulaziz bin Selman, Aramco saldırılarının hemen ardından, petrol şirketinin küllerinden yeniden doğduğunu belirtmişti.

Bloomberg'e konuşan bazı kaynaklar, Saudi Aramco'nun bu ay halka arzını resmen ilan etmeye hazırlandığını ve Kasım ayı boyunca Suudi Arabistan hisse senedi piyasaları Tadawul Borsası’nda (TASI) listelenmesinin beklendiğini belirtti. Halka arzın zamanı ve diğer detaylar piyasa koşulları ve yatırımcıların taleplerine bağlı olarak değişiklik gösterebilecek.
'Aramco'nun halka arz payı iki katına çıkartılıyor'

The Wall Street Journal gazetesi ise Suudi Arabistan’ın Suudi Aramco’nun uzun zamandır beklenen halka arzındaki payını ikiye katlamak üzerinde çalıştığını açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya