İngiltere: Yemen siyasi süreci kırılgan ilerliyor

İngiltere: Yemen siyasi süreci kırılgan ilerliyor

Cuma, 4 Ekim, 2019 - 12:30
İngiltere'nin Yemen Büyükelçisi Micheal Aron
Riyad/Abdulhadi Habtur

İngiltere'nin Yemen Büyükelçisi Michael Aron, geçtiğimiz günlerde Yemen siyasi sürecinde gelişmelerin kaydedildiğini açıkladı. Söz konusu gelişmelerin ‘hassas’ olduğunu belirten Aron, tarafların barışa yönelik olumlu adımlarını kuvvetlendirmek gerektiğini ifade etti.

Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada Yemen dosyasındaki gelişmelerden bahseden Büyükelçi Aron, “Suudi Arabistan’ın Saudi Aramco petrol tesislerine yapılan ‘oldukça korkunç’ saldırıların ardından Yemen’de ilerleme kaydedildiğini düşünüyorum. Husiler, şiddetle kınadığımız bu saldırılardan sonra açıklama yapmışlardı. Suudi Arabistan ise tepki göstermişti. Daha sonra Husiler, yaklaşık 300 mahkum ve tutukluyu serbest bırakarak bazı olumlu adımlar attı” dedi.

Aron, Birleşmiş Milletler’in (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in Umman Sultanlığı’na daha sonra ise Yemen’in başkenti Sana’ya ziyaretinin verimli geçtiğini belirtti.  Griffiths, bu ziyareti meşru Yemen hükümeti ve Husi milisler arasında imzalanan Stocholm Anlaşması’nı yeniden canlandırmak amacıyla gerçekleştirmişti.

Aron, Husilerin Suudi Arabistan’a düzenlenen saldırıyı durdurma adımlarının önemini vurgulayarak “Bu gibi adımlar atmaya devam etmeliyiz. Duyduğumuza göre Husiler endişeli bir şekilde Suudi Arabistan’ın tepkisini ölçmek istiyor. Griffiths’in düzenlediği ziyaret ve onlarla yapılan toplantılar, onların tutumlarını anlayıp barışa yönelik adımlarını sürdürmeleri için onları cesaretlendiriyor” dedi.

Griffiths’in Prens Halid bin Selman ile 24 Eylül’de Cidde’de gerçekleştirdiği görüşmenin önemine de değinen Aron, “Hassas nitelikte olmasına rağmen bu gelişmeleri durdurmak istemiyoruz. BM Yemen Özel Temsilcisi, uluslararası toplumun yardımı ile taraflar arasında henüz çok zayıf olan güveni güçlendirmeye ve onları olumlu adımlar atmaya teşvik ediyor. Taraflar vaziyetin ne kadar kötü olduğunu biliyor. Saldırıları takas etmenin kimseye hiçbir faydası olmayacak çünkü insanlar acı çekiyor. Bu yüzden Griffiths aracılığıyla barışa doğru ilerlemenin vakti geldi” dedi.

Büyükelçi Aron, Husi liderlerin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın son açıklamalarına olumlu baktıklarını da ifade ederek “İki tarafın da barış sürecindeki gelişmeleri destekleyen açıklamalar yaptığını görüyoruz” dedi.

Diğer Suudi Arabistan himayesi altında Yemen hükümeti ve Güney Geçiş Konseyi arasında dolaylı diyalog hakkındaki sorulara ise Büyükelçi Aron, bu konuda tarafların temsilcileriyle görüştüğü cevabını vererek “Gerçeğin, söylentilerden daha iyi olduğunu düşünüyorum” dedi.

Tarafların anlaşmaya varmak istediklerini belirten Aron, “Bir anlaşmaya varmak herkesin yararına olacaktır. Geçici bir anlaşma olmadan meşruiyet sağlanamaz, meşru hükümet Aden’e geri dönemez” diyerek önümüzdeki haftalarda bir anlaşma yapılmasını beklediğini ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya