Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Pakistan’da ABD ve Taliban arasındaki görüşmeler devam ediyor

​Pakistan’da ABD ve Taliban arasındaki görüşmeler devam ediyor

Cumartesi, 5 Ekim, 2019 - 15:00
İslamabad’daki Taliban liderlerinden Molla Abdulgani Birader (Reuters)
İslamabad/Şarku’l Avsat

Pakistanlı yetkililer bugün, ABD ve Taliban müzakerecilerinin Afgan barış sürecini canlandırmak adına İslamabad’da toplantı düzenlediklerini ifade etti.

Alman haber ajansına konuşan Pakistanlı bir yetkili, ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad ve Taliban yetkililerinin İslamabad’da bir araya geldiklerini belirterek, ABD temsilcisi ve Taliban yetkililerinin yarına kadar İslamabad’da kalarak görüşmeleri sürdürebileceğine vurgu yaptı.

Yetkili açıklamasında, Pakistan Başbakanı İmran Han’ın Taliban yetkilileri ile bir araya gelebileceğini ifade etti.

Taliban Hareketi’nden bir kaynak, ABD temsilcisi ile Taliban yetkilileri arasındaki doğrudan ilk toplantının önceki gün yapıldığını söylerken, başka bir kaynak ise görüşmelerin devam ettiğini dile getirdi.

Pakistanlı yetkili, görüşme yapıldıktan sonra Pakistanlı yetkililerin Taliban’ı Afganistan’da çatışmaları durdurma konusunda ikna etmeye çalıştığını belirtti. Taliban heyetine Afganistan’daki barış sürecini kolaylaştırmak isteyen ve 2018 yılında Pakistan tarafından serbest bırakılan Molla Abdulgani Birader başkanlık ediyor.

Afganistan’da devam eden çatışmalar, ABD Başkanı Donald Trump’ın barış müzakerelerinden geri çekilmesine sebep olan ana etkenlerden biri.

Halilzad, geçtiğimiz Aralık ayından bu yana Taliban’ı müzakere masasına döndürmek için Pakistan’ın başkentine sıkça seyahat ediyor.

ABD Başkanı, Taliban’ın başkent Kabil’de aralarında bir ABD askerinin de bulunduğu 11 kişiye yönelik düzenlenen saldırının sorumluluğunu üstlenmesinin ardından barış görüşmelerini askıya aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya