Lübnan'da gıyabında yargılanan 5 Filistinliye idam

Lübnan'da gıyabında yargılanan 5 Filistinliye idam

Cumartesi, 5 Ekim, 2019 - 15:15
20 yıl önce Lübnan’da öldürülen dört hâkim (ARŞİV)
Beyrut/Şarku’l Avsat

Lübnan yargısı dün akşam, beş Filistinliye, 20 yıl önce Lübnan’da dört hâkimin suikastına karıştıkları gerekçesi ile gıyabi idam cezası verdi. Olay, Lübnan’ın güneyinde yer alan Sayda’da bir mahkeme salonunda gündüz vakti gerçekleşmişti.

Lübnan Ulusal Bilgi Ajansı, yargı konseyinin dün akşam saatlerinde, Sayda’da suikasta uğrayan dört hâkimle ilgili suçlular hakkında kararını verdiğini aktardı. Açıklamada, Lübnan’ın güneyindeki Filistinli Aynel Helva mülteci kampındaki Ebu Muhcin lakaplı Ahmed Abdulkerim es-Saadi ve dört arkadaşının idam cezasına çarptırıldığı belirtildi.

Lübnan Adalet Meclisi, tutuklu Filistinli Visam Tahibeş’e delil yetersizliği sebebi ile beraat kararı vererek serbest bırakılmasına hükmetti.

Lübnan yargısı, Ekim 2017’de Aynel Helva kampındaki Filistinli bir grup olan Usbetu'l-Ensar Başkanı ve üyelerini, Sayda Asliye Ceza Mahkemesi Başkanı Hasan Osman, Velid Hermuş İmad Şihab ve İsam Ebu Zahir’ib’in Temmuz 1999’da öldürülmesine karışmakla suçladı.

Silahlı kişiler, güvenlik boşluğundan yararlanarak bir pencereden mahkeme salonuna girmeyi başardı. Sanıklar, ateşli saldırının ardından yakınlarda bulunan Aynel Helva kampına kaçtı.

Usbetu'l-Ensar, Aynel Helva kampındaki en güçlü grup olarak kabul ediliyor. Grup, çok sayıda suikast ve bomba eylemlerine katılmakla tanınıyor.

Aynel Helva, Lübnan’daki en yoğun nüfuslu Filistin kamplarından biri. Kampta Birleşmiş Milletler’e (BM) kayıtlı 54 bini aşkın Filistinli mülteci bulunuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya