Koalisyon, Sokotra'da arızalanan Yemen gemisini kurtardı

Koalisyon, Sokotra'da arızalanan Yemen gemisini kurtardı

Pazar, 6 Ekim, 2019 - 11:15
Koalisyon tarafından Arap Denizi’nde gerçekleştirilen kurtarma operasyonundan bir kesit (Şarku’l-Avsat)
Riyad/Şarku’l Avsat

Koalisyon Deniz Kuvvetleri, Sokotra Adasından el-Mahra vilayetinin Yemen sahiline yöneldikten sonra Neşitun Limanı’na 188 km mesafede arızalanan 60 yolcu taşıyan, “el-Vasık” isimli Yemen gemisini kurtardı.

Deniz Kuvvetleri, Arap Denizi'nde, Sokotra Adası'ndan Yemen sahiline giden 5 denizciye ek olarak 11’i kadın, 7’si çocuk ve 42’si erkek olmak üzere toplam 60 yolcu taşıyan hibrit tipi Yemen gemisi el-Vasık için Arap Denizi'nde bir arama kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.

Neşitun limanından 188 km uzaklıkta arızalanan gemi, rüzgar hızı nedeniyle istikametten ayrılarak 32 km mesafeden doğuya doğru saptı.

“el-Mahra” ortak kuvvetlerinin komutasındaki Koalisyon Deniz Kuvvetleri, deniz botlarından biriyle arama kurtarma işlemine başladı. Geminin geçen Perşembe günü bulunmasına kadar 18 saat süren arama işleminden sonra geminin tüm yolcuları ve mürettebatı emniyete alındı. Gemiyi çekme işlemi ise 28 saat sürdü. Arama kurtarma işlemi toplamda 46 saat sürdü.

Geminin Cuma günü gelmesinden hemen sonra, Ortak Koalisyon Kuvvetleri saha hastanesinin sağlık ekibi ve ayrıca Ghiada Hastanesi, aşırı yorgun, susamış ve  yiyecek eksikliği yaşamış olan gemideki yolculara ve mürettebata gerekli tıbbi müdahaleyi gerçekleştirdi.

Koalisyonun, yolcuları ve geminin mürettebatını kurtarma çabaları, kurtarılanların ve el-Mahra ilindeki akrabalarının ve halkın üzerinde de büyük bir etkiye sebep oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya