Nahda Barajı müzakereleri tıkandı

Nahda Barajı müzakereleri tıkandı

Pazartesi, 7 Ekim, 2019 - 11:00
Kahire/Muhammed Nebil Hilmi

Mısır tarafından dün yapılan açıklamada, Etiyopya’nın katı tutumu nedeniyle Nahda (Rönesans) Barajı müzakerelerinin çıkmaza girdiği belirtildi.

Mısır yönetimi tarafından yapılan açıklamada, devam eden müzakerelerde ABD’nin de rol oynamasının beklendiği ifade edildi. Ayrıca Kahire'nin haklarını korumak için gerekli politikayı izlemeye devam ettiği belirtildi.

Mısır tarafından yapılan açıklamanın öncesinde, Hartum’da Etiyopya ve Sudan’ın da dahil olduğu üç ülkenin Sulama Bakanları arasında bir müzakere gerçekleştirmişti. Kahire, Addis Ababa temsilcilerinin, Hartum toplantısında, Mısır'ın su çıkarlarını gözeten tüm tezleri reddettiğini açıkladı

Kahire’nin müzakerelerin çıkmaza girdiğini açıklamasının ardından Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, olumlu bir sonucun çıkmadığı sulama bakanları arasında düzenlenen üçlü toplantının sonuçlarını yakından takip ettiğini ifade etti. Mısır devletinin tüm kurumlarıyla birlikte Nil sularındaki su haklarını korumaya kararlı olduğunu söyleyen Sisi, bu hakları korumak için siyasi düzeyde ve uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde gerekli önlemleri almaya devam edeceğini belirtti.

Mısır, Nahda Barajı’nın su tutması sırasında Nil debisinde yaşanacak düşüşten endişe ediyor. Baraj dolum süresinin 7 yıla yayılmasını talep eden Kahire, aksi takdirde 1 milyon kişinin işsiz kalacağını ve Mısır ekonomisine vereceği zararın da 1.8 milyar dolar civarında olacağını belirtiyor. Ayrıca Mısır, 300 milyon dolar değerinde elektrik kaybı yaşayacağını dile getiriyor.

İlk aşamanın ardından Mısır'ın önerisi yıllık olarak en az 40 milyar metreküp baraj suyu girişi gerektirirken, Etiyopya 35 milyar metreküp su girişi öneriyor.

Addis Ababa hükümeti, 6 bin megawatt elektrik üreterek, Afrika'daki en büyük enerji ihracatçısı olmak amacıyla 2011 yılında 4 milyar dolara mal olacak barajın inşasına başladığını açıklamıştı. Ocak ayında, Etiyopya Su ve Enerji Bakanı, barajın 2020 sonuna kadar üretime başlayacağını ve 2022 yılına kadar tamamen faaliyete geçeceğini söylemişti.

Geçtiğimiz günlerde Sudan Sulama Bakanı Yasir Abbas, Etiyopya Sulama Bakanı Seleshi Bekele ve Mısır Sulama Bakanı Muhammed Abdulati arasında kapalı kapılar ardında yapılan görüşmelerden basına sızan bilgilere göre Mısır, üçlü müzakerelere, 'uluslararası bir tarafın’ dahil edilmesi konusunda yeni bir öneride bulunmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya