Bağdatlılar keskin nişancılardan 'Tuk Tuk' araçları sayesinde kurtuluyor

Bağdatlılar keskin nişancılardan 'Tuk Tuk' araçları sayesinde kurtuluyor

Çarşamba, 9 Ekim, 2019 - 08:15
Bağdat’taki protestolar sırasında kullanılan Tuk Tuk aracı (APA)
Bağdat/Şarku’l Avsat

Silah seslerinin şiddetli bir şekilde duyulduğu ve siyah bir dumanın havaya yükseldiği sırada üç tekerlekli, sarı renkli “Tuk Tuk” isimli motor taksi göstericilerin olduğu kalabalığın arasından geçti. Kırmızı yelekli gönüllü eylemciler yaralı bir göstericiyi Tuk Tuk’un arkasına koyarak ambülansa taşıdı.

Reuters’ın haberine göre Tuk Tuk, Bağdat sokaklarını savaş alanına çeviren bir haftalık gösteriler sırasında kendine has bir kurtarma aracına dönüştü. Protestocular, ambulansların kalabalık caddelerdeki yaralılara ulaşamadığını ya da keskin nişancıların hedefi olduğunu aktardı. Bu yüzden yolcu taşıyarak geçimini sağlayan Tuk Tuk araçlarının şoförleri ambulansların boşluklarını doldurdu ve yaralıları taşımak için araçlarını sokaklara sürdü.
Yeni bir kurtarma operasyonu için kalabalığa geri dönen sarı Tuk Tuk'un sahibi Karar duruma dair şunları söyledi:

“Ambülâns buraya giremiyor, yaralananları biz taşıyoruz. Yaralı göstericileri nakletmek için gelen ambulanslar geri dönemiyor. Ambülânstaki yaralıları bile öldürüyorlar."

Protestocular göz yaşartıcı bombalardan kaçarken kırmızı renkli Tuk Tuk’un şoförü ise aracını kurşun seslerinin duyulduğu bölgeye doğru sürdü. Aracın şoförü “Tuk Tuk araçları yaralıları taşıyarak protestoculara yardım ediyor. Güvenlik güçleri protestoculara ateş ederken Tuk Tuk ise yaralıları hastanelere taşıyor” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya