Rusya Doğrudan Yatırım Fonu, ilk yabancı temsilciliğini Riyad'da açtı

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu, ilk yabancı temsilciliğini Riyad'da açtı

Çarşamba, 9 Ekim, 2019 - 09:00
Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad (Şarku’l Avsat)
Riyad/Şarku’l Avsat

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF), ilk yurtdışı temsilciğini Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da açtı.

RDIF’in, ilk yurtdışı temsilciğini Riyad’da açma hamlesi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in önümüzdeki hafta yapılması planlanan Suudi Arabistan ziyareti öncesinde geldi.

RDIF tarafından yapılan açıklamada, Riyad’da açılan temsilciliğin iki ülke arasındaki ekonomi ve diğer alanlardaki işbirliğini güçlendireceği ifade edildi.

AFP’nin haberine göre Rusya Doğrudan Yatırım Fonu CEO'su Kirill Dmitriev, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “RDIF, ilk yurtdışı temsilciliğini Suudi Arabistan’da açtı. Bu gelişme, iki ülke arasında farklı alanlardaki işbirliğini arttıracak” dedi.

RDIF ve Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu, yapay zekâ, tıp ve altyapı gibi sektörlerde en az 25 farklı ortak projeye 2,5 milyar doların üzerinde yatırım sağlamak için ortak bir fon oluşturdu.

RDIF ve Suudi Arabistan'ın dev petrol şirketi Saudi Aramco, petrol sektöründe bir milyar doların üzerinde çeşitli projeler yürütmeyi hedefliyor.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak ise Putin’in Riyad ziyaretinde birkaçı enerji sektöründe olmak üzere yaklaşık 30 farklı anlaşma imzalanmasının söz konusu olduğunu açıkladı.

Son yıllarda Rusya ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkiler, iki petrol üreticisi ülkenin petrol fiyatları konusunda anlaşma yapmasıyla kuvvetlenmişti.  


Editörün Seçimi

Multimedya