Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Almanya'da sinagog yakınında silahlı saldırı: 2 ölü

Almanya'da sinagog yakınında silahlı saldırı: 2 ölü

Çarşamba, 9 Ekim, 2019 - 11:30
Almanya'nın Halle şehrinde olay yerinden bir kare (AFP)

Almanya'nın Saksonya Anhalt eyaletinin Halle şehrindeki bir sinagog yakınlarında makineli tüfekle saldırı gerçekleştirilen şahısların yakalanması için demir yolu seferleri durduruldu. Polis tarafından yapılan açıklamada 1 kişinin gözaltına alındığı belirtilirken olayda 2 kişi hayatını kaybetti. 

Bild'de yer alan habere göre, Halle kentindeki Paulus bölgesinde sinagog yakınlarında 2 saldırganın makineli tüfekle ateş açtığı belirtildi. Polis tarafından yapılan açıklamada, saldırıda en az 2 kişinin hayatını kaybettiği ve yaralananların olduğu ifade edildi.

Twitter'dan açıklama yapan bir polis memuru, "Ön sonuçlara göre, Halle'de iki saldırgan iki kişiyi öldürdü. Şüpheliler araba ile  kaçtı. Acil aramalar yapıyoruz. Bölge sakinlerinden evde kalmalarını istiyoruz" dedi.

Sinagog’un yanında bulunan bir Yahudi mezarlığına da el bombası atıldığı belirtildi.

Saldırı dün akşam başlayan ve bu akşam sona erecek olan Yahudilerin en kutsal günü Yom Kippur Bayramı’nda meydana geldi.

Almanya'nın demir yolları şirketi Deutsche Bahn AG, saldırının ardından demir yolu seferlerinin durdurulduğunu açıkladı. 


Editörün Seçimi

Multimedya