Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Erdoğan: Fırat’ın doğusuna askeri harekat başladı

Erdoğan: Fırat’ın doğusuna askeri harekat başladı

Çarşamba, 9 Ekim, 2019 - 13:15
Suriye’nin kuzeyinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait zırhlı araç (AFP-Arşiv)
İstanbul/İHA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’nin kuzeyine yönelik ‘Barış Pınarı Harekatı’ ismi verilen askeri harekatın başladığını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan bu sabah yapılan açıklamaya göre Erdoğan, Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde, Suriye’nin kuzeyine düzenlenmesi planlanan askeri harekat hakkında görüşmüştü.

Açıklamada, Erdoğan’ın görüşmede, Putin’e söz konusu askeri harekatın Suriye'nin barış ve istikrara kavuşmasına katkıda bulunacağı ve Suriye'deki siyasi sürecin önünü açacağını ifade ettiği belirtilmişti.
Erdoğan'ın Twitter'dan paylaştığı mesajı;
“Tek hedefimiz teröristler”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise resmi ziyaret için bulunduğu Cezayir'de mevkidaşı Sabri Bukadum ile ortak basın toplantısında konuya ilişkin şu açıklamada bulundu;

“Uluslararası hukuk çerçevesinde gerek askerlerimiz gerek biz Dışişleri Bakanlığı olarak, Birleşmiş Milletler (BM) dahil ilgili ülkelere, Suriye dahil bildirimlerde bulunacağız. Bu harekat bölgenin istikrarı ve güvenliği için önemli bir harekat olacak. Bizim tek hedefimiz buradaki teröristler. Bu şekilde de Suriye'nin sınır bütünlüğüne önemli bir katkıda bulunacağız.”
Şam rejimi kınadı

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın aktardığına göre Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan resmi bir kaynak, "Türk rejiminin ifadelerini, agresif niyetlerini ve Suriye sınırının yakınında toplanmakta olan askeri konuşlanmayı en şiddetli ifadelerle kınıyoruz" ifadelerini kullandı.

Türkiye tarafından yapılacak herhangi bir operasyona tüm meşru yollarla karşı koymakta kararlı oldukları ifade edilen açıklamada, Türkiye’nin Suriye topraklarındaki genişleme hedefleri kınandı.

Açıklamada,  Suriye’nin yaşanan kimi olaylardan dolayı bazı Kürt örgütlerini sorumlu tuttuğu  belirtilerek, bu örgütlerin ABD ile işbirliğini sürdürdükleri vurgulandı.

Suriye’nin selameti ve toprak bütünlüğünü korumayı garantileyecek şekilde yolunu kaybeden vatandaşların doğru akıl ve yola gelmeleri halinde Şam’ın kucaklamaya hazır olduğu da ifade edildi.
Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nden seferberlik

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, ülkenin kuzey ve kuzeydoğusunda kontrol ettiği bölgelerde 3 günlük ‘genel seferberlik’ ilan ettiğini açıklayarak, Türkiye sınırına askeri takviyeler gönderdi.
ABD askerlerini çekti

ABD, geçtiğimiz Pazartesi günü Suriye’nin kuzey sınırından 50 ila 100 arasında özel kuvvet askerini geri çektiğini açıklamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın bu sürpriz hareketi, Washington’ın DEAŞ ile mücadelesinde kilit bir müttefiki olan Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) terk edilmesi olarak gören üst düzey Cumhuriyetçilerin yoğun eleştiriyle karşılaşmıştı.

Suriye'deki Kürt etkisi 2011'deki çatışmadan sonra tırmandı. Bunun ardından petrol sahaları, tarım ovaları ve su kaynakları bakımından zengin olan kuzey ve kuzey doğuda kontrol ettikleri alanlar üzerinde öz yönetim kurdular.

Suriye rejimi önderliğinde, SDG ile onun kontrol ettiği bölgelerin kaderiyle ilgili yapılan görüşmelerde ilerleme kaydedilmedi. Rejim, durumun, çatışmanın patlak verdiği 2011 yılı öncesine dönmesinde ısrar ederken, Kürtler, kendi idareleri, sivil ve askeri kurumlarına bağlı kaldı.

Omurgasını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Suriye topraklarının yaklaşık yüzde 30’unu kontrol ediyor. 


Editörün Seçimi

Multimedya