Sudan'da ilk kadın yargıtay başkanı atandı

Sudan'da ilk kadın yargıtay başkanı atandı

Cuma, 11 Ekim, 2019 - 07:45
Sudanlı kadınlar uzun süre yargı reformları konusunda düzenlenen protestolarda ön sıralarda yer aldı (Reuters)
Hartum/Muhammed Emin Yasin

Sudan’da geçiş dönemi boyunca ülkeyi yönetecek olan Sudan Egemenlik Konseyi, pazartesi günü, yaptığı açıklamada ülke tarihinde ilk kez Yargıtay başkanı olarak bir kadının atandığını bildirdi.

Konsey, Nimet Abdullah’ı Yargıtay Başkanı, Tac es-Sir el-Habr'ı da Başsavcı olarak atadı. Egemenlik Konseyi ayrıca çıkarttığı cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Güvenlik ve Savunma Konseyi’ni kurdu. Güvenlik ve Savunma Konseyi’nin görevleri arasında savaş ve anayasa belgesinin hükümlerine göre tamamen veya kısmen seferberlik ilan etmek yer alıyor.
Sudan Egemenlik Konseyi Sözcüsü Muhammed el-Faki Süleyman, basına yaptığı açıklamada Yargıtay Başkanı ve Başsavcı atamalarının anayasa belgesinin hükümleri uyarınca yapıldığını ve Adalet Bakanlığı’nın söz konusu atama kararlarının resmi gazetede yayımlandığını belirtti. El-Faki sözlerine şöyle devam etti:

“Yargıtay Başkanı ve Başsavcı önümüzdeki dönemde bu iki kuruma başkanlık yapacak kişiyi belirlemek için Yargı ve Savcılık Konseyi’ni  kurmak üzere çalışmalara başlayacak. Yargı ve Savcılık Konseyi, belirli bir zaman dilimi içerisinde yolsuzluk dosyalarını ve eski rejim döneminde işlenen suçları ele alacak. Sudan'ın devrik lideri Ömer el Beşir döneminde yargıda meydana gelen ihlallerin ortadan kaldırılması amacıyla anayasa belgesinin, Egemenlik Konseyi’ne verdiği ayrıcalık sayesinde Yargıtay Başkanı ve Başsavcı atamaları yapıldı. Egemenlik Konseyi normal şartlar altında Yargıtay Başkanı ve Başsavcı atamalarına müdahale etmez. Ancak ülke zor günlerden geçiyor ve anayasa belgesi bu durumu gözeten maddeleri içeriyor.”

Nimet Abdullah, Sudan’da ve Arap dünyasında yargıya başkanlık eden ilk kadın. Nimet Abdullah, yargının hükümet karşıtı protestolara katılmaları halinde hakimler hakkında cezai önlemler alınacağı yönündeki tehditlere rağmen hakimlerin devrime destek vermek için gerçekleştirdiği protestolarda yer almıştı.

Sudan’da Askeri Geçiş Konseyi feshedilerek yerine Egemenlik Konseyi kurulmadan önce Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’nin (ÖDBG) Yargıtay Başkanlığı için gösterdiği aday Abdulkadir Muhammed Ahmed ve Başsavcılık için gösterdiği aday Muhammed Abdulhafız seçilmedi.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre Güvenlik ve Savunma Konseyi ilk toplantısını tüm üyelerinin katılımıyla önümüzdeki perşembe günü gerçekleştirecek. Toplantıda ülkedeki güvenlik politikaları ele alınacak.

Güvenlik ve Savunma Konseyi’ne Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan başkanlık ederken Egemenlik Konseyi’nin tüm üyeleri Güvenlik ve Savunma Konseyi’ne üye oluyor. Aynı şekilde Başbakan, Silahlı Kuvvetler Komutanı, Savunma Bakanı, İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı ile Maliye ve Ekonomik Planlama Bakanı da Konsey’in üyeleri arasında yer alıyor.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 7’inci maddesine göre Güvenlik ve Savunma Konseyi, savunma ve güvenlik politikalarını hazırlamak ve ülkenin güvenliği ve toprak bütünlüğü ile ilgili tüm devlet organları için bağlayıcı kararlar almakla sorumlu. Güvenlik ve Savunma Konseyi aynı zamanda ulusal güvenlikle ilgili anlaşmaları onaylayarak dış politika ve uluslararası iş birliği alanlarında savunma ve güvenliğe ilişkin konularda yönlendirmelerde bulunma yetkisine sahip.

Güvenlik Konseyi’nin görevleri arasında planlama ve savunma politikaları geliştirmek, ihtiyaçları karşılamak, Silahlı Kuvvetler ve diğer kurumların kaynaklarını temin etmek ve halkın moralini yüksek tutacak politikalar geliştirmek de bulunuyor.
Sudan – Etiyopya ilişkileri

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk, Etiyopyalı mevkidaşı Abiy Ahmed ile ikili ilişkileri ile bölgesel ve uluslararası ortak meseleleri görüşmek için Etiyopya’yı ziyaret etti. İki gün sürmesi beklenen ziyarette Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da silahlı grupların liderleri ile yoğun toplantılar gerçekleştirilecek. Bu toplantı Juba’da gerçekleştirilecek barış görüşmeleri öncesi hazırlık niteliğinde olacak.

Hükümetin, barışın sağlanması yönünde adım atacağını duyuran Egemenlik Konseyi üyesi Muhammed Hasan et-Tayşî, hükümet tarafından onaylanan anayasa belgesinin halkın kapsamlı ve adil bir barış süreci isteğini yansıttığını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya