Arap Birliği Genel Sekreteri: Türkiye'nin askeri harekatının olumsuz sonuçları olabilir

Arap Birliği Genel Sekreteri: Türkiye'nin askeri harekatının olumsuz sonuçları olabilir

Cuma, 11 Ekim, 2019 - 09:45
Kahire/Sevsen Ebu Hüseyin

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Türkiye’nin Suriye topraklarına yönelik askeri harekatının bölgedeki mevcut çatışmayı kontrolü zor bir şekilde alevlendireceğini söyleyerek, bu durumun olumsuz sonuçları konusunda uyardı.

Ebu Gayt, Roma'daki NATO Savunma Koleji Konferansı’nda konuya ilişkin açıklamasında, bölgesel güçlerin Arap ülkelerinin içişlerine yönelik dış müdahalesinin mevcut krizleri körüklediğini ve çözülmesini zorlaştırdığını söyledi.

Arap Birliği Genel Sekreterliği’nden resmi bir kaynak, Ebu Gayt’ın konferansta yaptığı konuşmada, Arap bölgesindeki stratejik durumu ele aldığını söyleyerek,  Suriye’de 2011'den bu yana yaşanan çatışmanın, terör gruplarının genişlemesine izin veren güvenlik kaosunun yanı sıra milyonlarca mültecinin göç etmesi, ekonomik kriz gibi ağır insani sonuçlarına dikkat çekti.

Resmi kaynağın aktardığına göre DEAŞ’ın insanları ve toprakları kontrol etme projesinin hezimete uğradığını dile getiren Ebu Gayt, yine de örgütün ideolojik olarak birçok gencin zihninde yaşadığına işaret ederek, “Her seviyede hezimete uğramaları için gereken her şey yapılmalı” diye konuştu.

Arap Birliği, Mısır'ın talebi üzerine, Türkiye'nin Suriye’nin kuzeyine yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı’nı görüşmek üzere Cumartesi günü acil bir toplantı yapacak.

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Hüsam Zeki, Mısır’ın acil toplantı talebi ve bazı ülkelerin de bunu desteklemesi üzerine Arap Birliği’nin 12 Ekim'de dışişleri bakanları seviyesinde olağanüstü toplantı düzenlemeyi kararlaştırdığını açıkladı.

Zeki, Arap Birliği üyesi olan Suriye’ye yönelik operasyonu kabul edilemez bulduklarını da sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya