Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Arap Koalisyonu operasyonları hakkındaki açıklamalarını ‘kışkırtıcı’ olarak nitelendirdi

Yemen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Arap Koalisyonu operasyonları hakkındaki açıklamalarını ‘kışkırtıcı’ olarak nitelendirdi

Cumartesi, 12 Ekim, 2019 - 07:00
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Aden/Şarku’l Avsat

Yemen hükümeti ­Cuma günü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İran destekli darbeci Husilere karşı meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu operasyonları hakkındaki ifadelerini kınayarak, "kışkırtıcı" olarak nitelendirdi.

Yemen hükümeti tarafından yapılan açıklamada, “Erdoğan açıklamasında, Türkiye ile Yemen lideri Abdurabbu Mansur Hadi’nin talebi üzerine gelen, İran destekli Husi milislerinin darbesini sona erdirmek için, Yemen'deki Arap Koalisyonu'nun operasyonları arasında haksız ve yanlış bir karşılaştırma yaptı” ifadeleri kullanıldı.

“Koalisyonun Yemen'deki meşru hükümeti destekleme operasyonlarının, Birleşmiş Milletler Kararnamesine, Arap Birliği Kararnamesine ve 2216 sayılı Güvenlik Konseyi kararıyla güçlendirilen Arap Ortak Savunma Antlaşması’nın 51. maddesinde yer alan öz savunma ilkesine dayandığı” belirtildi.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifadeleri kınanırken, Husi darbesinin ardından koalisyon operasyonlarına destek veren Türk hükümetinin konumu hatırlatılarak, “Meşru hükümet, Suudi Arabistan'ın, Yemen'deki İran müdahalesine karşı, Yemenlilere ve Yemen hükümetine siyasi, askeri ve ekonomik olarak destek olmadaki rolünü takdir etti” denildi.

Yemen hükümeti tarafından yapılan açıklamada ayrıca, Suriye toprak bütünlüğünün, egemenliğinin ve bağımsızlığının her zaman yanında oldukları vurgulandı.


Editörün Seçimi

Multimedya