Hindistan Başbakanı Modi, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşmesi sırasında etraftaki çöpleri topladı

Hindistan Başbakanı Modi, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşmesi sırasında etraftaki çöpleri topladı

Cumartesi, 12 Ekim, 2019 - 11:00
Yeni Delhi/Şarku’l Avsat

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, bugün, ülkesinin kıyı kenti Mahabalipuram’a Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşme gerçekleştirdi. Modi, Mahabalipuram sahilinde Cinping ile yürüyüş yaptığı sırada etrafta bulunan çöpleri toplaması ilginç görüntülere sahne oldu.

Modi, Şi Cinping ile sahilinde yürüdüğü sırada, plastik şişe ve muz kabukları gibi çöpleri, büyük bir çöp torbasına toplayıp görevliye verdiği görüntüleri kendi Twitter hesabından paylaştı. Modi, söz konusu paylaşımında, “Mahabalipuram plajında bu sabahki çöp toplama yürüyüşüm 30 dakikadan fazla sürdü. Topladığım koleksiyonu otel personeli Jeyaraj’a verdim. Halka açık alanlarımızın temiz ve düzenli olmasını sağlayalım! Aynı zamanda zinde ve sağlıklı kalalım” ifadelerinde bulundu.

Delhi ve Mumbai gibi büyük şehirlerdeki devasa çöp yığınlarının diğer şehirlere yayıldığı Hindistan, dünyadaki en yüksek kirlilik seviyesine sahip.Öte yandan görüşmede, Keşmir meselesi sebebiyle Hindistan ve Pakistan arasındaki gerilimin tırmanmasının ardından, Hindistan Başbakanı ve Çin Devlet Başkanı radikalizm ve terörizm ile mücadelede işbirliğinde bulunma sözü verdi.

Çin ve Hindistan arasındaki ilişkiler son günlerde Keşmir meselesi sebebiyle gerilmişti. Himalaya bölgesi meselesinde Hindistan ile anlaşmazlığında Pakistan’ı destekleyen Çin’in Yeni Delhi’nin isteğiyle Keşmir’de büyük bir altyapı projesi bulunuyor.

Taş tapınakları ve heykelleriyle meşhur olan Mahabalipuram’da görüşen iki lider, geçtiğimiz yıl da Çin’de görüşmüştü.

Şi Cinping, bu hafta Pakistan Başbakanı İmran Han ile bir araya geldiği toplantıda, Keşmir’deki müttefikinin ‘meşru haklarını’ desteklediğini vurgulamıştı. Yeni Delhi’den yapılan açıklamada ise Cinping’in bu sözleri, “Hindistan’ın içişlerine hiçbir ülke karışamaz” cevabı ile eleştirilmişti. 


Editörün Seçimi

Multimedya