Arap Birliği, Suriye'nin kuzeyine yapılan Türk operasyonunu sonlandırma çağrısında bulundu

Arap Birliği, Suriye'nin kuzeyine yapılan Türk operasyonunu sonlandırma çağrısında bulundu

Cumartesi, 12 Ekim, 2019 - 13:15
Arap dışişleri bakanları Kahire'deki acil durum toplantısında (AFP)
Kahire/Şarku'l Avsat

Mısır’ın başkenti bugün, Arap Birliği'nin dönem başkanı Irak'ın Dışişleri Bakanı Ali el-Hakim ve birliğin Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt’ın katılımıyla önemli bir toplantı düzenleyerek, Suriye topraklarındaki Türk askeri operasyonu konusunu masaya yatırdı.

Genel Sekreteri Ahmet Ebu Gayt operasyon hakkında, “Bu, bir Arap devletinin topraklarına ve egemenliğine saldırmaktır” ifadesini kullandı.

Suudi Arabistan Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cubeyr, Türkiye’nin başlattığı harekâtın bölgenin güvenlik ve istikrarı üzerinde olumsuz etki yaratabileceğini belirterek, bu durumun Suriye halkının çektiği acı ve trajediyi derinleştireceğini ifade etti.

Cubeyr açıklamasında, Suudi Arabistan’ın Türkiye’nin Suriye’de başlattığı operasyonu kınadığını belirterek, ülkesinin Ankara’dan askeri operasyonun durdurulması gerektiği talebinde bulunduğunu dile getirdi. Suudi Bakan, uluslararası topluma çağrıda bulunarak Suriye’nin kuzeyine yönelik gerçekleştirilen harekâtın durdurulması gerektiğine dikkati çekti.

Ülkesinin Suriye’de siyasi çözüme bağlı olduğunu aktaran Cubeyr, tüm yabancı milislerin bölgeden ayrılması gerektiğini aktardı.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri toplantı sırasında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Suriye’deki durumu kullanarak askeri harekâtı haklı çıkarmaya çalıştığını ifade ederek, Ankara’nın Suriye’de yaşananlardan sorumlu olduğunu vurguladı.

Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali el-Hakim, operasyonu kınayarak, Suriye’yi yeniden birliğe dahil etme çağrısı yaptı.

Toplantıya Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Tunus, Lübnan Kuveyt, Ürdün ve Moritanya’nın dışişleri bakanları katılırken, Katar, Sudan ve Filistin daimi temsilci, Cezayir ise Dışişleri Genel Sekreteri tarafından temsil edildi.

Mısır Dışişleri Bakanı, Suriye Demokratik Meclisi’nden (SDM) bir heyetle bir araya geldiğini belirterek, ülkesinin Suriye’nin toprak birliği ve bütünlüğüne önem verdiğini ve Suriye halkının yanında olduğunu söyledi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, SDM heyetinin Türkiye’nin Suriye’de operasyonu hakkındaki gelişmeler için Şukri’ye bilgi verdiğini ifade etti.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş ise, Türk operasyonuna son verilmesi çağrısında bulunarak, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik operasyonuna son vermesi gerektiğini söyledi.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen el-Safadi, ülkesinin Suriye'ye yönelik herhangi bir askeri harekatı, toprak bütünlüğüne zarar vermeyi ve güvenliğine yönelik "tehdidi" reddettiğini belirtti. Türkiye'nin Suriye krizinin çözümünün tek yolunun siyaset olduğunu bilmesi gerektiğini ifade eden Safadi, Suriye'nin kuzeyindeki Türk operasyonunun derhal durdurulmasını istedi.
Arap Birliği hakkında

Arap Birliği 22 Arap ülkesinin üye olduğu bir ittifak topluluğu olarak biliniyor.

Birlik Mısır, Irak, Ürdün, Lübnan, Suudi Arabistan ve Suriye tarafından 22 Mart 1945’te Mısır’ın başkenti Kahire’de kuruldu.

7 ülkenin kuruluşundan itibaren yer aldığı daha sonra katılımlarla sayının 22’ye yükseldiği toplulukta ana üyelerin yanı sıra daimi gözlemci ülkeler de yer alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya