Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Al-Arabiya muhabirinin çalışma izni iptal edilerek Türkiye’yi terk etmesi istendi

​Al-Arabiya muhabirinin çalışma izni iptal edilerek Türkiye’yi terk etmesi istendi

Pazar, 13 Ekim, 2019 - 07:45
Al-Arabiya ve Al-Hadath muhabiri Zidan Zanklo
Londra/Şarku’l Avsat

Türk yetkililer, Al-Arabiya ve Al-Hadath kanallarında muhabirlik yapan Zidan Zanklo’nun çalışma ve ikamet izinlerini iptal ettikten sonra pazartesi akşamına kadar Türkiye topraklarını terk etmesini istedi.

Konuya yakın kaynaklardan öğrenildiğine göre Zanklo, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik operasyonuna ilişkin gelişmeleri takip ederken sınırda gözaltına alındı. Dört saat gözaltında tutulan Zanklo, zırhlı araçla sınır bölgesinden uzaklaştırıldı.

Al Arabiya’nın haberine göre, Türk yetkililerin Zanklo’nun çalışma ve ikamet iznini iptal etti.

Habere göre yetkililer ayrıca Zanklo’ya, İstanbul’a gitmesi ve pazartesi akşamına kadar Türkiye'den ayrılması için mühlet verdi.

Suriye’nin Eriha bölgesinde yer alan Urum el-Cevz köyünden gelen bir muhabir olan Zanklo, sahada Suriye’nin kuzeyindeki özellikle de İdlib’teki gelişmeleri takip ediyordu.

Al-Arabiya yönetimi, Zanklo’nun yeni ikamet izni almasına çalışırken, Sınır Tanımayan Gazeteciler de (RSF) dahil olmak üzere basın özgürlüğü ile ilgili dernek ve kurumlar konuya ilişkin Al-Arabiya ile temas kurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya