Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cubeyr: DEAŞ’la mücadele baltalanmamalı

Cubeyr: DEAŞ’la mücadele baltalanmamalı

Pazar, 13 Ekim, 2019 - 08:30
Kahire’de gerçekleştirilen Arap Bakanlar Toplantısı, Suudi Arabistan Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cubeyr (EPA)

Suudi Arabistan Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cubeyr, kuzeydoğu Suriye'deki Türk askeri operasyonlarının son derece tehlikeli olduğunu; bu müdahalenin uluslararası hukuka ve insan haklarına bir saldırı teşkil ettiğini söyledi.

Cubeyr dün, Arap Birliği Konseyi toplantısının bakanlar düzeyinde olağanüstü oturumu konuşmasında, ülkesinin, Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesini kınadığını belirterek, “Kuzeydoğu Suriye’ye yapılan müdahalenin, Suriye’nin bağımsızlığını ve egemenliğini ihlal eden bir bölgesel barış ve güvenlik tehdidi olduğunu” yineledi.

Cubeyr, Suriye’nin kuzeyindeki durumu tartışmak için Arap Birliği Konseyi toplantısının olağanüstü oturumunu bakanlar düzeyinde gerçekleştirmeye davet eden Mısır’ı takdir etti ve şunları ekledi: “Bu saldırı her şeyden önce bölgenin güvenliğini ve istikrarını olumsuz yönde etkileyen bir tehlike arz ediyor.”

Bakan ayrıca, “Operasyonun bölgedeki DEAŞ terörizmiyle mücadelede mevcut uluslararası çabaları baltalamasının yanı sıra saldırının Suriye halkının insani trajedisini derinleştireceğine” dikkati çekti.

“BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 numaralı kararı gereğince Riyad’ın Suriye’deki siyasi krizin çözümüne destek verdiğini” belirten Cubeyr ülkesinin ulusal birlik ve bölge bütünlüğü ışığında Suriye’nin bağımsızlığını ve egemenliğini koruma konusundaki tutumunu ve kardeş Suriye halkına verdiği desteği vurgulayarak tüm yabancı silahlı güçlerin Suriye'den ayrılması da dahil olmak üzere siyasi bir çözüm yaratmanın zorunlu olduğunun altını çizdi.

Suudi Arabistan‘ın, Suriye krizinin siyasi olarak çözümünün desteklenmesi bağlamında Suriye'de Anayasa Komitesi'nin kurulmasını memnuniyetle karşıladığını belirten Bakan Cubeyr, “Suudi Arabistan, Suriye’deki krizi barışçıl yollarla çözmeyi amaçlayan bütün siyasi çabaları belirlenen ilke ve kararlara uygun olarak desteklemeye devam edecek” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya