Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Rusya-Afrika Zirvesi’nin hazırlıkları hız kazandı

​Rusya-Afrika Zirvesi’nin hazırlıkları hız kazandı

Pazar, 13 Ekim, 2019 - 08:30
Kahire/Şarku’l Avsat

Afrika Birliği dönem başkanı Mısır ve Rusya, 23-24 Ekim tarihlerinde Moskova’da düzenlenecek olan Rusya-Afrika Zirvesi ve Ekonomi Forumu’na yönelik hazırlıkları yoğunlaştırdı.

Mısır'ın Moskova Büyükelçisi İhab Nasr ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Afrika Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Moskova'da akredite olan elçilere ve Afrika diplomatik misyon temsilcilerine söz konusu zirveye yönelik özel düzenlemeler hakkında bilgi verdi.

Mısırlı Büyükelçi Nasr, bu zirvenin, Rusya ve Afrika’nın ilişki tarihinde yeni bir sayfaya geçilmesi anlamında büyük öneme sahip olduğunu söyleyerek, iki ülke arasındaki ilişkilerde yaşanan büyük gelişmeye övgüde bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Nisan ayında Kahire'de Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi  ile bir araya gelmiş ve Afrika kıtasına yönelik işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda fikir birliğine varılmıştı.

Sisi, ‘Afrika Birliği 2063 Gündemi’ kapsamındaki hedeflerin uygulanmasıyla bölgesel ve ekonomik entegrasyonun sağlanması ile kıtanın alt yapı gelişiminin öncelikleri olduğunu dile getirmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya