Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Sisi ve Etiyopya Başbakanı Nahda Barajı için Moskova’da bir araya gelecek

​Sisi ve Etiyopya Başbakanı Nahda Barajı için Moskova’da bir araya gelecek

Pazar, 13 Ekim, 2019 - 14:30
Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali (Reuters-Arşiv)
Kahire/Şarku’l Avsat

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali ile Nahda Barajı krizini çözmek üzere Moskova'da bir toplantı yapılması konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Mısır resmi haber ajansı MENA’nın haberine göre Sisi, Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin 31. Eğitim Sempozyumu sırasında yaptığı konuşmada, Etiyopya Başbakanı  ile Nahda Barajı krizini çözmek üzere Moskova'da bir toplantı yapılacağını açıkladı.

Sisi, "Mısır tuzdan arındırma tesisleriyle suyun kullanılabilirliğini en üst düzeye çıkarmak için çalışıyor” diyerek, uluslararası standartlara göre su yetersizliği aşamasına girdikleri konusunda uyarıda bulundu.

Mısır Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Bessam Radi, cuma günü yaptığı açıklamada, Sisi'nin Etiyopya Başbakanı’ndan bir telefon aldığını bildirmişti.

Sözcü, bu görüşmenin, 2015’te Mısır, Sudan ve Etiyopya arasında imzalanan İlkeler Bildirgesi çerçevesinde üç ülke halkının özlemlerini gerçekleştirmek için Nahda Barajı müzakerelerine ilişkin herhangi bir engelin aşılması noktasında büyük önem taşıdığını dile getirmişti.

Mısır, Etiyopya ve Sudan yaklaşık 8 yıldır herhangi bir sonuca ulaşamadan pazarlık ediyor.

Diğer taraftan Sisi bugün yaptığı konuşmada, Ekim Savaşları’nın askeri bilim tarihinde bir dönüm noktası olduğunu dile getirerek, “Ulusal bir ordusu ve modern bir silahı olmayanların güvenliği yoktur. Mısır halkı değişmedi ve anavatanları için fedakarlığa devam ediyorlar. Uluslararası kuruluşların ifadelerine göre başarılı bir şekilde yoldayız” dedi.

Sisi, aynı zamanda devletin, Mısırlıların yaşadığı ekonomik zorlukların ciddiyetinin farkında olduğunu söyleyerek, Mısırlıları ilerleme ve refahla modern bir devlet inşa etmek için birlikte çalışmaya çağırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya