Ürdün'den İsrail'e vatandaşlarımızı serbest bırakın çağrısı

Ürdün'den İsrail'e vatandaşlarımızı serbest bırakın çağrısı

Pazartesi, 14 Ekim, 2019 - 11:00
Kral II. Abdullah (Arşiv)
Amman/Şarku’l Avsat

Ürdün, İsrail’de alıkonan Heba Abdulbaki ve Abdurrahman Meri isimli iki Ürdün vatandaşının derhal serbest bırakılması ve mümkün olan en kısa sürede ülkeye dönüşlerin sağlanması yönündeki çağrısını yeniledi.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, bakanlığın Ürdün vatandaşlarını serbest bırakma çabalarını sürdürdüğünü açıkladı.  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Sufyan el-Kudat “Tel Aviv'deki büyükelçimiz, bakanlığın rehberliğinde, diplomatik kanallar aracılığıyla, İsrail tarafına vatandaşlarımızın en kısa sürede serbest bırakılması çağrısını yineliyor.  Mümkün olan en kısa sürede dönüşlerinin sağlanması çağrısında bulunuyor. Büyükelçimiz Ürdün'ün İsrail makamlarının idari gözaltı kararını da reddediyor” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Heba ve Meri’nin tutuklanmasının ardından, bakanlığın Tel Aviv’deki büyükelçiye iki vatandaşı günlük olarak ziyaret etmeleri talimatının verildiğini söyledi. Vatandaşların pazar günü konsolos tarafından ziyaret edildiklerini de sözlerine ekledi.

Sözcü el-Kudat, Konsolosun gözaltı koşullarını kontrol etme ve uygun koşulların sağlanması amacıyla Heba Abdulbaki’yi dördüncü kez ziyaret ettiğini belirttiler. Abdulbaki, Konsolos'a, gözaltı koşullarının iyileştirildiğini ve Bakanlık tarafından talep edilen bazı ihtiyaçlarının karşılandığını doğruladı. Bakanlık, İsrail makamlarını da, tutukluluk sebebiyle Heba’nın güvenliğinden sorumlu tuttu. Yargıçlar Heba'nın hala açlık grevinde olduğunu ve bu durumun serbest bırakılmasını daha da acil hale getirdiğini ifade etti.

Konsolosun tutuklu bulunan diğer Ürdün vatandaşı Abdurrahman Mer’i’yi de ikinci kez, sağlık durumunu kontrol etmek, aleyhindeki yasal prosedürleri takip etmek ve gözaltı koşullarını görmek için ziyaret ettiğini ifade eden Sözcü el-Kudat, “İsrail makamları Abdurrahman Meri’nin sağlığı konusundaki uyarılarımıza cevap verdi ve sağlığını dikkate alarak kendisine özel tıbbi koşullar sağladılar. Abdurrahmanın sağlığı elhamdülillah iyi görünüyor” açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü el Kudat, bakanlığın Abdulbaki ve Meri’nin serbest bırakılmaları için çabalarını sürdüreceklerini söyledi. Ayrıca Tel Aviv'deki büyükelçinin tutukluların yasal haklarını korumak ve tahliye edilmelerine kadar tutukluluk koşullarını izlemek üzere soruşturmaları takip etmeye devam edeceğini vurguladı. Tel Aviv'deki Bakanlık ve Elçilik de Ürdünlülerin İsrail hapishanelerinde durumlarını izlemeye devam edecek.


Editörün Seçimi

Multimedya