Putin: Ortadoğu'da istikrar için Moskova-Suudi Arabistan ile koordinasyon gerekiyor'

Putin: Ortadoğu'da istikrar için Moskova-Suudi Arabistan ile koordinasyon gerekiyor'

Salı, 15 Ekim, 2019 - 06:30
Riyad/İHA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suudi Arabistan ile Rusya arasında istikrarın sağlanması için koordinasyona ihtiyaç olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suudi Arabistan Kralı Selman ve Prens Muhammed Bin Selman ile El-Yemame Sarayı'nda bir araya geldi. Başkanlık tarihinde ikinci kez Suudi Arabistan'a ziyaret gerçekleştiren Putin, Rusya ile Arabistan arasında gelişen ticaret hacmine dikkat çekti. Putin, Orta Doğu'da yaşanan gelişmelerle ilgili ise, “Kral Selman ile müzakereler başlatarak Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da güvenlik ve istikrarı sağlamak için Rus-Suudi koordinasyonunun gerekli bir unsur olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Suudi Arabistan'ın gelecek yıl G-20 Zirvesi'ne ev sahipliği yapacağını hatırlatan Putin, Suudi Arabistan ile Japonya'da gerçekleşen G-20 Zirvesi'nde petrol pazarında istikrarın oluşması anlamında anlaşmalar sağlandığını ve niyetlerinin bu anlaşmaları uzatmak olduğunu ifade etti. Putin, Kral Selman'a Rus-Suudi ticaret pazarının 10 milyar doların üstüne çıktığını söyleyerek, “Ticaret, ekonomi ve yatırım alanlarında Rus-Suudi iş yelpazesini genişletmek için gösterdiğiniz çabaya teşekkür ederiz” dedi.

Basın açıklamasında Suriye konusunda ise açıklama yapılmadı. 


Editörün Seçimi

Multimedya