​Sudan’da barış görüşmeleri başladı

​Sudan’da barış görüşmeleri başladı

Salı, 15 Ekim, 2019 - 08:45
Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali, Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit, Sudan Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan Juba’daki barış görüşmelerine katıldı (Reuters)
Hartum/Muhammed Emin Yasin

Sudan hükümet heyeti ve silahlı hareketler arasında yürütülen barış görüşmelerine Güney Sudan'ın başkenti Juba ev sahipliği yaptı. Görüşmelerin açılış oturumu sırasında Sudan Askeri Geçiş Konseyi (AGK) Başkanı Abdulfettah el-Burhan, AGK’nın tüm ülkede barışı sağlama niyetinde olduğunu ifade etti. Sudan ordusu ise Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Yemen ile askeri ilişkileri güçlendirmenin önemine değindi.

Söz konusu açılış konuşmasında “Silahlı mücadeleyi sona erdirmek, Sudan halkını tatmin edecek ve kardeşliği sağlayacak bir çözüm arıyoruz” ifadelerinde bulunan Burhan, silahlı mücadele liderlerinin de ortak olduğu ülkedeki değişimin, barış için yeni ufuklar açacağını belirtti. Burhan, Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit’in barış sürecindeki çabalarına övgüde bulunarak sorunlara karşı bölgede güvenlik ve barış bloğunun oluşturulması gerektiğini açıkladı.

Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit de oturumdaki konuşmasında bölgenin ve Sudan halkının duyduğu güvenle tüm tarafların barış görüşmelerine hazır olduğunu ifade ederek “Sudan’daki yeni liderliğe güvenmiyor olsaydık, bu görüşmeler gerçekleşmezdi” dedi.

Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey (SPLM-N) lideri Abdulaziz el-Hulu, Hareket’in sorunu kökten ele alacak olan bir barış anlaşması yapmaya hazır olduğunu duyurdu.

Devrimci Cephe Koalisyonu Başkanı Hadi İdris de Sudan’daki değişimin anlaşmazlıkları giderip ülke için temiz bir sayfa açacağını ifade ederek Devrimci Cephe’nin kapsamlı bir barış anlaşması istediğini bildirdi.

Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali ve Mısır Başbakanı Mustafa Madbul da Sudan’daki barış sürecini destekleme konusundaki kararlılıklarını vurguladı.

Sudan ordusuna bağlı Hızlı Destek Kuvvetleri Komutanı Muhammed Hamdan Daklu liderliğindeki Sudan hükümet heyetinde; AGK Sözcüsü Şemseddin Kebaşi, General Yasir el-Atta, Muhammed el-Feki Süleyman, Bakanlar Kurulu İşleri Bakanı Ömer Manis, Federal Yönetim Bakanı Yusuf Adem ve Barış Komisyonu Başkanı Süleyman Adem bulunuyor.

Yemen Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Abdullah Salim en-Nahai ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Genelkurmay Başkanı Orgenerali Hamad Muhammed Sani el-Rumeysi’den mektup aldığını açıklayan Sudan Ordusu Genelkurmay Başkanı Korgeneral Muhammed Osman Hüseyin, bu iki ülkeyle askeri ilişkileri güçlendirmenin önemine değinerek Sudan’ın Yemen’in güvenlik ve istikrarını istediğini ifade etti.

Diğer yandan, Sudan Meslek Odaları Birliği (SPA), 21 Ekim’de ‘1964 Ekim Devrimi’ni anmak için Hartum’da, Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’nin daha önceden reddettiği barış yürüyüşleri düzenleme teklifinin kabul edildiğini açıkladı. SPA’dan yapılan açıklamada, mahalle komiteleriyle ve halk birlikleriyle görüşüldükten sonra barış yürüyüşlerinin önünün açılacağı belirtildi.  

SPA ayrıca, Yargıtay Başkanı ve Başsavcı atamasının sivil denetimin istikrara kavuşturulması, adaletin sağlanması ve eski rejimin sembollerinin ortadan kaldırılması için önemli bir adım olduğunu belirtti.

Öte yandan, Hatim el-Murselin Camii İmamı Abdulhay Yusuf, Sudan Gençlik ve Spor Bakanı Vela el-Buşi’nin Facebook hesabından kendisine yönelik yaptığı eleştirilerden ötürü bakanın dokunulmazlığının kaldırılması talebinde bulundu. Bakan el-Buşi, geçtiğimiz Pazartesi günü kendisini dinden çıkmakla (mürted olma) suçlayan din adamı Abdulhay Yusuf aleyhinde dava açmıştı. Bakanlar Kurulu ise bakan ile dayanışma içinde olduğunu duyurmuş ve Adalet Bakanlığı’nı da desteğini göstermeye davet etmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya