Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​ABD Türkiye'den 3 bakan ve 2 bakanlığı yaptırım listesine aldı

​ABD Türkiye'den 3 bakan ve 2 bakanlığı yaptırım listesine aldı

Salı, 15 Ekim, 2019 - 09:00
ABD Başkanı Donald Trump (AFP)
Washington/Şarku’l Avsat

ABD Hazine Bakanlığı, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’nı ‘derhal’ sonlandırması için baskı yapmak amacıyla Türkiye’ye yönelik bazı yaptırım kararları aldığını açıkladı.

Bakanlık, Trump’ın, Milli Savunma Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yanında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yaptırım uygulama kararı aldığını bildirdi.

Bakanlığın açıklamasında, yaptırım listesine eklenen kişi ve kurumların eğer varsa ABD'deki mal varlıklarının dondurulacağı, ayrıca ABD ile finansal işlemler yapmalarının engelleneceği ifade edildi.
“Türkiye ABD ile diyaloğa geri dönmeli”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, söz konusu yaptırım kararının ardından yaptığı yorumda, “Türkiye'nin operasyonu devam ederse, giderek etkisini arttıran ve ürkütücü bir insani krizi tırmandıracak ve potansiyel anlamda felaket sonuçlar yaratacak. Bu kararname altında daha fazla yaptırımların acısını yaşamamak için Türkiye Suriye'nin kuzeydoğusundaki tek taraflı saldırısına derhal son vermeli ve ABD'yle diyaloga geri dönmeli” diye konuştu.

ABD Kongresi ise Türkiye'yi daha geniş ekonomik yaptırımlar uygulamakla tehdit ediyor.
Trump ateşkes istedi

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı son telefon görüşmesinde, Suriye’de vakit geçirilmeden ateşkes ilan edilmesini istediğini söyledi.

Pence, Beyaz Saray’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Trump'ın telefonda Erdoğan’a sert bir tutum takındığına dikkat çekerek, Erdoğan'dan Suriye'deki Kürt güçleriyle müzakere etmelerini istediğini ifade etti.

Trump’ın talebi üzerine, Suriye dosyasını görüşmek üzere yakında Türkiye'ye gideceğini dile getiren Pence, Erdoğan’ın Trump'a Kobani’ye harekât yapılmayacağına ilişkin de söz verdiğini belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya