Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’dan Türkiye’nin Suriye operasyonu ile ilgili açıklama

Suudi Arabistan’dan Türkiye’nin Suriye operasyonu ile ilgili açıklama

Salı, 15 Ekim, 2019 - 14:45
Riyad/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz başkanlığında, bugün, Riyad’daki Yemame Sarayı’nda Bakanlar Kurulu toplantısı düzenlendi.

Toplantıda, Türkiye'nin Suriye’nin kuzeyinde başlattığı operasyon kınanırken, bu operasyonun bölgedeki barış, güvenlik ve istikrarı tehdit ettiği vurgulandı.

Bu bağlamda, Arap Birliği’nin dışişleri bakanları tarafından yapılan acil toplantıda, ‘Birleşmiş Milletler (BM) ile ‘Suriye'nin birliği ve bağımsızlığının korunmasını öngören Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarının’ açık ihlali olarak nitelendirilen bu operasyonu durdurmak için BMGK’ya gerekli önlemleri alma çağrısı yapıldığı hatırlatıldı.

Arap Birliği toplantısında vurgulandığı gibi mevcut krizi uluslararası hukuka uygun, Suriye, komşuları ve bölge ülkelerinin güvenliğini sağlayacak şekilde halletmenin tek yolunun siyasi çözüm olduğunun altı çizildi.

Kral Selman, toplantının başında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmelerin sonuçları hakkında bilgi verdi.

Bakanlar Kurulu’nda Suudi Arabistan ile Rusya arasında enerji ortaklığının yanında petrol üreten ülkeler arasındaki işbirliği anlaşmasının imzalanmasına övgüde bulunarak, bunun her iki ülkede refah ve ilerleme sağlamayı amaçlayan işbirliği ile entegrasyonun yeni bir aşamasını temsil ettiği vurgulandı.

Mevcut adımların, Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu hedefleri ile Rusya’nın stratejik kalkınma planları arasında uyumu sağlayacağı, bununla birlikte enerji, ekonomik ve finans sektörleri başta olmak üzere birçok alanda işbirliğini genişleteceğinin altı çizildi.

Toplantıda, Veliaht Prens’in Putin ile yaptığı, enerji alanındaki işbirliğinin yanı sıra Suriye ve Yemen sahasındaki son gelişmelerin ele alındığı görüşme de gözden geçirildi.

Veliaht Prens ve Putin’in Suudi Arabistan-Rusya Ekonomi Komitesi’nin ilk toplantısında iki dost ülke arasında işbirliğinin devam etmesinin ve stratejik ortaklık kurmanın önemini vurguladığı hatırlatıldı.

Enformasyon Bakanı Turki eş-Şebane, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Suudi Arabistan haber ajansı SPA’ya açıklamada bulundu.

Bakan Şebane’nin yaptığı açıklama göre toplantıda, Suudi Arabistan-Rusya CEO Forumu'nda tartışılan, enerjinin geleceği ve sürdürülebilirliği için çözümlerin yanında, Suudi Arabistan-Rusya Komitesi aracılığıyla iki ülke arasında kurulan ortaklık yoluyla, tarımsal sürdürülebilirlik ve küresel gıda güvenliğine ek olarak ortak işbirliği olanakları, mevcut ve potansiyel yatırımlar hakkında görüşüldü.

Afganistan ve Burkina Faso’daki saldırılar kınandı

Toplantıda, Afganistan'ın Celalabad kentinde güvenlik güçlerini taşıyan bir otobüse düzenlenen bombalı saldırı ile Burkina Faso'da Sahel bölgesindeki bir köy camisine düzenlenen terör saldırısı kınandı. Suudi Arabistan’ın radikalizm ve teröre karşı kardeş Afganistan ve Burkina Faso hükümetinin yanında olduğu vurgulandı.


Editörün Seçimi

Multimedya