Kim'den dünyaya dağın zirvesinde mesaj

Kim'den dünyaya dağın zirvesinde mesaj

Çarşamba, 16 Ekim, 2019 - 08:15
Pyongyang/Şarku’l Avsat

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, beyaz atıyla Baekdu Dağı’nın zirvesine çıktı. Kim’in dağın zirvesinde verdiği pozların büyük bir operasyonun işareti olduğuna dikkat çekildi.

Fotoğrafları yayımlayan Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA, Kim'in pozlarının büyük bir operasyonu vurguladığını belirterek yeni bir tartışma başlattı.

Ayrıca Kim'in Baekdu Dağı'nın zirvesinde at üzerindeki yürüyüşünün, Kore devrimi tarihinde büyük önem taşıyan bir operasyonun olacağına işaret ettiği belirtildi.

Operasyona ilişkin ayrıntı verilmezken, AFP'ye göre uzmanlar nükleer silah ve balistik füze denemeleri nedeniyle uluslararası toplumun baskısı altında olan Kuzey Kore'nin bu konuda bir karar olacağını belirtiyor. 

Seul'deki Politik Etütler Enstitüsü'nden Shin Byum-Chul, “Geçmişte, Kim önemli bir siyasi karar vermeden önce Baekdu  Dağı'na gidiyordu” dedi.

Kim, 2017 sonunda Kuzey Kore'nin en büyük kıtalararası balistik füze denemesinden birkaç gün sonra yine bu dağa çıkarak Güney Kore'yle diyaloğun kapısını açtığı önemli bir yeni yıl konuşması gerçekleştirmişti.

Birleşmiş Milletler ise, Kuzey Kore'ye nükleer ve füze programı konusunda bir dizi yaptırım uyguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya