Türkiye, diğer ülkelerin desteği olsa da olmasa da Suriye'deki operasyonuna devam edecek

Türkiye, diğer ülkelerin desteği olsa da olmasa da Suriye'deki operasyonuna devam edecek

Çarşamba, 16 Ekim, 2019 - 08:45
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin (Reuters Arşivi)
Ankara/Şarku’l Avsat

Türkiye, Kürt kuvvetleri ile Suriye rejimi arasındaki kirli anlaşmayı kınayarak dünya ülkeleri destek olsa da olmasa da Suriye’deki operasyona devam edeceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, AFP’ye yaptığı açıklamada, ““Tüm terör örgütleriyle mücadelemizi dünya çabalarımızı desteklese de desteklemese de sürdüreceğiz” dedi.

Altun, Türkiye'nin Suriye’nin kuzeydoğusundan kovmaya çalıştığı YPG güçlerini, sınırdaki sivilleri ve gazetecileri kasıtlı olarak hedef almak ve Esed rejimiyle kirli bir anlaşmaya imza atmakla suçladı.

Suriye rejimi, Kürt özerk yönetimiyle anlaşmaya vardıktan sonra Türkiye’ye engel olmak için kuvvetlerini Şam’ın kontrolü dışında olan kuzeydeki bölgelerde konuşlandırmaya başladı.

Ankara, YPG’nin terör örgütü olduğunu ifade ederken Batı ise YPG’yi DEAŞ ile mücadeledeki müttefiği olarak görüyor.

Ankara ve Washington’un DEAŞ terör örgütüyle savaşmanın gerekliliği konusunda hemfikir olduklarını vurgulayan Altun, Obama yönetimini YPG’ye destek vermekle suçladı.

Altun’un açıklamaları, Ankara’ya bir dizi yaptırım uygulanacağını bildiren ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye askeri operasyonunu sona erdirme çağrısında bulunmasının ardından geldi.

Diğer yandan ABD Savunma Bakanı Mark Esper pazartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’nı kınayarak operasyonun kabul edilemeyeceğini ifade etti. Bakan Esper, operasyonun çok sayıda DEAŞ tutuklusunun serbest bırakılmasına yol açtığını belirtti.

Altun ise ABD yetkililerinin Suriye’nin kuzeyindeki durum hakkında yalan haber yaymak ve PKK’nın Suriye kolunun işlediği suçları örtbas etmekle suçladı.

Kremlin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev ise dün yaptığı açıklamada Moskova’nın, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’nı onaylamadığını ifade etti. Türkiye’nin kuvvetlerini Suriye’de daimi olarak bulundurma hakkına sahip olmadığını belirten Lavrentyev, önceden yapılan anlaşmalara göre Türk ordusunun Suriye topraklarına yalnızca 5-10 kilometre nüfuz edebileceğini açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya