Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Notre Dame Katedrali'ne saldırı girişiminde 5 kadının cezası belli oldu

Notre Dame Katedrali'ne saldırı girişiminde 5 kadının cezası belli oldu

Çarşamba, 16 Ekim, 2019 - 09:15
Paris’teki mahkeme sırasında sanıkların dinlenmesine dair bir çizim (AFP)
Paris/Mişel Ebu Necm

2016 yılında Fransa’nın başkenti Paris’teki Notre Dame Katedrali'ne yönelik saldırı girişimine ilişkin görülen davada 5 kadının yargılanması sona erdi.

Terör olayları Fransa’nın gündemine tekrar girmeye başlarken, bunun en son örneği ise polis merkezinde yapılan ve 4 kişinin hayatını kaybettiği bıçaklı saldırı oldu. Michael Harpoon, Paris Polis Merkezi’nde 4 kişinin ölümüne neden olan terör saldırısını gerçekleştirerek ülkenin gündemine yeniden terör olaylarını soktu. Ayrıca Fransız yetkililer, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde başlattığı askeri operasyonun tehlikeleri hakkında uyarıda bulunurken, çatışmaları fırsat bilen bölgedeki DEAŞ’lıların kaçabileceği vurgulandı.

ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa ülkelerine kendi vatandaşları olan DEAŞ tutuklularını geri alma çağrısında bulunurken, Fransa ve İngiltere dâhil Avrupa ülkeleri siyasi ve güvenlik sebebi ile bu talebi reddediyor. Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) değişkenlik gösteren kontrol alanları, ABD’nin bölgedeki birliklerini çekmesi ve Fransa’nın Kürtlerle işbirliği halinde olan özel askeri birimlerini geri çekme adımı, Fransız yetkililerin DEAŞ konusunda daha çok endişelenmesine neden oldu.

Notre Dame Katedrali'ne yönelik saldırı girişimi ile ilgili davada 5 kadın hakkında verilen cezalar belli olurken, duruşmada “terörizmin yalnızca erkekleri kapsamadığı” vurgusu yapıldı. DEAŞ, Irak ve Suriye’de büyük bir kadın grubunu örgüte dâhil ederken, bazıları Fransa’ya giderek terör saldırıları gerçekleştirdi. Bu teröristlerden bazıları Fransa’da kalıp kanlı eylemler gerçekleştirirken, bazı kadın ve erkekler ise Suriye ve Irak’taki savaş alanlarına gönderildi.

5 kadın hakkında gerçekleştirilen duruşmada, hâkimler arasında yapılan 10 saatlik görüşmenin ardından dava karara bağlandı. 4 Eylül 2016 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan saldırı girişimini yürüten 5 kadından Ines Madani ve Ornella Gilligmann’ın olayın baş aktörleri olduğu ifade edildi. Olayın planladığı sabah, içi patlayıcı dolu iki Peugeot marka araç bir kafenin yanına park edildi. Yetkililer, eylemin gerçekleşmesi halinde Paris’te gerçek bir katliamın yaşanabileceğini ifade etti. Kadınların, saldırı girişiminden hemen önce olaya ilişkin tüm sorumluluğu üstlendiklerini belirten bir video çekerek, DEAŞ liderlerinden Raşid Kasım’a bu videoyu göndermek istediği belirtildi. Örgütün önde gelen isimleri arasında yer alan Raşid Kasım’ın DEAŞ içerisinde uzun süredir bir etkisinin olmadığı, hatta öldürülmüş olabileceği iddia edildi.

Yetkililer, Ines Madani hakkında ilginç olan şeyin, kadınları örgüte katabilmek için erkeklerin sosyal medyada kullandığı farklı cihatçı isimleri kullanması olduğunu ifade etti. Notre Dame Katedrali olayını araştıran Fransız operasyon birimi, Ebu Cuneyd isimli radikal kişinin Ines Madani olduğunu ortaya çıkardı.

Beş kadın hakkında verilen cezaların, yetkililerin terör konusunda caydırıcı olarak verdiği ağır kararlar olduğu vurgulandı. Notre Dame Katedrali’ne saldırı girişiminde bulunan Ines Madani 30 yıl hapis cezasına çarptırılırken, Ornella Gilligmann’ın ise 25 yıl hapsine karar verildi.

Olay ile ilgisi bulunan diğer 2 kadın 20 yıl hapis cezasına çaptırılırken, bu sanıklardan birisi olay yerindeki polisi bıçaklamıştı. Mahkeme, Raşid Kasım ve Madani arasında bağlantı sağlayan bir diğer sanığı ise 5 yıl hapis cezasına çarptırdı. 22 ila 42 yaş arasında olan sanıkların savunma avukatı, beşinin “cihadın kadınsı formül görüntüsü” olduğunu söyledi. Mahkeme sırasında Madani ve Gilligmann başarısız saldırı girişimi için birbirlerini suçlarken, Gilligmann, araca daha yanıcı bir şey koymak yerine mazot koymayı tercih ettiğini söyledi.

Mahkeme tarafından alınan bu kararların amacı sadece suçluları cezalandırmak değil, aynı zamanda bu tarz tehlikeli girişimlerde bulunmaya çalışanlara ders vermek olduğu vurgulandı.


Editörün Seçimi

Multimedya