Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya: Şam ve Kürt gruplar arasındaki diyalog somut sonuçlar veriyor

Rusya: Şam ve Kürt gruplar arasındaki diyalog somut sonuçlar veriyor

Çarşamba, 16 Ekim, 2019 - 11:45
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov (Reuters)

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Şam ile Kürt gruplar arasındaki diyalogun somut sonuçlar verdiğini açıkladı.

Sputnik’te yer alan habere göre Lavrov, Soçi’de Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Lavrov, Rusya arabuluculuğunda Suriyeli Kürt gruplar ve Şam arasında varılan anlaşmanın uygulanması yönünde tarafları teşvik edeceklerini vurguladı.

Rus Bakan, Türkiye’nin operasyonları neticesinde DEAŞ militanlarının kaçtığını da dile getirdi.

Sergey Lavrov ayrıca, “Rusya, Adana Mutabakatı’nda öngörüldüğü gibi Suriye ile Türkiye hükümetleri arasında ortak sınırlarında güvenliğin sağlanması için işbirliğine katkıda bulunmaya devam edecek” ifadelerini de kullandı.

Suriye rejim güçleri, geçtiğimiz Pazartesi günü, Suriye’nin kuzeyinde yer alan ve 2018 yazından bu yana Menbiç Askeri Konseyi tarafından kontrol edilen stratejik Menbiç şehrine girmişti.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi tarafından geçtiğimiz Pazar günü yapılan açıklamada, Türkiye’nin operasyonuna karşı kendilerini desteklemesi için sınır boyunca rejim kuvvetlerinin girmesi ve konuşlandırılması konusunda Suriye rejimi ile anlaşmaya vardıkları bilgisi verilmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya