Sudan hükümeti ve silahlı gruplar arasında barış müzakereleri başladı

Sudan hükümeti ve silahlı gruplar arasında barış müzakereleri başladı

Çarşamba, 16 Ekim, 2019 - 13:30
Hartum/Muhammed Emin Yasin- Londra/Mustafa Sırri

Güney Sudan’ın başkenti Cuba’da, Sudan Egemenlik Konseyi’ni temsil eden heyet ile silahlı gruplar arasındaki barış müzakereleri dün başladı.

Sudan’ın ABD’nin ‘terör destekçisi ülkeler’ listesinden çıkarılması için bir ön şart olan barış müzakereleri, Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali ve Mısır Başbakanı Mustafa Madbul tarafından da destekleniyor.

Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı ve Hızlı Destek Kuvvetleri Komutanı Muhammed Hamdan Daklu, Cuda’ya vardığında açık yürekli bir şekilde müzakerelere başlanması gereğini dile getirerek, Sudan’da barışın sağlanması konusunda hükümetin kararlı olduğunu vurguladı.

Daklu, “Silahlı hareketlerdeki kardeşlerle kapsamlı bir barış anlaşmasına varmak için açık yüreklilik ve samimi bir niyetle adım atılarak diyalog kurulacak” dedi.

Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Daklu, “Yakında Cuba’da barışı kutlayacağız ve lanet savaşa veda edeceğiz. Geçici hükümet müzakerelerin başarısı için gerekli her şeyi sağlamaya hazır. Çünkü geçiş döneminde barış bir öncelik” şeklinde konuştu.
“Sudan'da 2020 barış yılı olmalı”

Sudan Halk Kurtuluş Hareketi (SPLM-N) Genel Sekreter Yardımcısı Yasir Arman, “Bu, savaşın ve marjinalleşmenin temel nedenlerinin incelemesi gereken son görüşmeler olmalı” diyerek, Sudan'da 2020'yi barış yılı olarak belirleme kararlılığı olduğunun altını çizdi.
“Cuba barış sürecini yönetecek”

Güney Sudan Devlet Başkanı Danışmanı Tut Gulwak ise, Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit’in, Cuba’nın Sudan'daki barış sürecini yönetme ve Sudanlı tarafların barış müzakerelerine ev sahipliği yapma taahhüdünü tekrarladı.
Silahlı grupların heyeti ile yakınlaşma

Şarku’l Avsat’a konuşan Egemenlik Konseyi üyesi Muhammed el-Faki Süleyman ise,  müzakerelerin Afrika’dan büyük destek aldığını belirtti.

Cuba’nın şimdiye kadar müzakerelerin merkezi olduğuna dikkat çeken el-Faki, “İki farklı otelde kalmamıza rağmen (silahlı grupların heyeti ile) birlikte oturup, resmi görüşmelere başlamadan önce bile beraber yemek yiyoruz” diye konuştu.
Silahlı gruplar da barış istiyor

Devrimci Cephe liderleri ve Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey Örgütü’nün (SPLM-N) Abdulaziz Adem el-Hulu liderliğindeki kanadını içeren silahlı hareketler de, ülkedeki geçiş hükümeti ile Güney Sudan Devlet Başkanı'nın himayesinde kapsamlı barış anlaşmasına çok sıcak baktıklarını vurguladı.
“Güvenlik düzenlemeleri zaman alacak”

Konuya ilişkin bir diğer yorum da, Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’dan geldi.

El-Burhan, müzakere masasındaki tüm dosyaların yeterli olduğunu ancak güvenlik düzenlemelerinin biraz zamana ihtiyacı olduğunu söyledi.

Hükümet delegasyonuna, savaştan etkilenen alanların sorunlarını ele almak için önceki müzakerelerin deneyiminden faydalanma tavsiyesinde bulunan el-Burhan, savaşın çok uzun sürdüğünü ve yeniden yapılanmaya katkıda bulunacak kapsamlı bir barış anlaşmasının zamanı geldiğini ifade etti.

Batı Darfur bölgesindeki çatışmalar da dahil olmak üzere Sudan’daki iç savaşta binlerce insan hayatını kaybetti. Silahlı isyancılar, 2003 yılından itibaren eski Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir hükümetiyle savaştı.

Sudanlı yetkililer ile silahlı grupların liderleri, geçtiğimiz Ağustos ayında 14 Ekim'den itibaren iki ay boyunca müzakere sürdürme konusunda anlaştı.


Editörün Seçimi

Multimedya