Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE'de dünyanın ilk yapay zekâ üniversitesi açıldı

BAE'de dünyanın ilk yapay zekâ üniversitesi açıldı

Çarşamba, 16 Ekim, 2019 - 14:15
BAE’nin başkenti Abu Dabi (Şarku’l Avsat)
Abu Dabi/ Şarku'l Avsat

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), dünyanın ilk yapay zekâ üniversitesi olan Muhammed bin Zayed Yapay Zekâ Üniversitesi’nin (MBZUAI) açıldığını duyurdu.

Adını, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Silahlı Kuvvetleri Yüksek Komutan Yardımcısı ve Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan’dan alan üniversite, ülkenin bilimsel çalışmalarına öncülük edecek ve bu alandaki girişimlere destek verecek.

Muhammed bin Zayed Yapay Zekâ Üniversitesi’nin, yapay zekâ alanında akademik ve araştırma modeli sunarak, fakültelerdeki öğrencilere dünyadaki en gelişmiş sistemleri inceleme fırsatı sunacağı ifade edildi.

Üniversite, öğrencilere, şirketlere ve hükümetlere yapay zekâ alanındaki çalışmalarına destek vermeyi ve bunları insanlığın hizmetinde nasıl etkin kullanılacağı konusunda yardım sağlamayı amaçlamaktadır.

Üniversitenin mütevelli heyetinde dünyanın birçok yerinden kıdemli üniversitelerde görev yapan isimler bulunuyor. 


Editörün Seçimi

Multimedya