Washington, Çinli nakliye şirketlerini İran konusunda uyardı

Washington, Çinli nakliye şirketlerini İran konusunda uyardı

Çarşamba, 16 Ekim, 2019 - 13:00
Çin’in Liaoning eyaletindeki bir Çin nakliye şirketine ait petrol tankeri (Reuters)
Washington/Şarku’l Avsat

ABD’li üst düzey yetkililer, ABD yaptırımlarına aykırı olarak İran petrol sevkiyatlarını gizlemek için izleme cihazlarını kapatan Çinli nakliye şirketlerinin Beyaz Saray tarafından uyarıldığını bildirdi.

Yetkililer, Reuters haber ajansına “Nakliye şirketlerine mesaj gönderiyoruz ancak bunun yapılmasını istemiyorlar.. Tehlikeli ve sorumsuzca bir davranış” açıklamasında bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran’ın başlıca ihracat mallarına yönelik yaptırım hamlesini reddeden Çin'in Tahran yönetiminden petrol satın alan en büyük ülke. Trump, İran’ın petrol satışlarını sıfıra indirmek için geçen mayıs ayında yaptırımları sıklaştırmıştı.

ABD, 25 Eylül’de İran’dan petrol alan beş Çin vatandaşı ve bazı Çinli firmalara karşı yaptırım kararı aldığını duyurdu.

Ayrıca Cosco’nun gemilerdeki otomatik tanımlama sistemini kapattığı aktarıldı.

Cosco Shipping Tanker Co. tarafından yapılan açıklamada gemilerin otomatik tanımlama  sitemenin kapatılmadığını ve sistemdeki sinyal iletimin durulmadığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca şirketin faaliyetlerini yürütmek için söz konusu yasa ve yönetmeliklere uymaya devam edileceğinin altı çizildi.

Yapılan yorumlar Trump yönetiminin tankerlerin takip cihazlarını kapatmasını nasıl engelleyebileceği konusunda henüz net bir bilgi olmadığı yönünde.


Editörün Seçimi

Multimedya