Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail yargısı tutuklu Ürdün vatandaşı için yarın karar verecek

İsrail yargısı tutuklu Ürdün vatandaşı için yarın karar verecek

Çarşamba, 16 Ekim, 2019 - 15:45
Tel Aviv/Şarku’l Avsat

İsrail'de iki aydır tutuklu olan ve 22 gündür açlık grevini sürdüren Ürdünlü Hibe el-Lebedi ile ilgili kararın yarın Ofer Hapishanesi'ndeki askeri mahkeme tarafından verilmesi bekleniyor.


Lebedi’nin avukatı Ruslan Mehacne dün yaptığı açıklamada söz konusu oturumun esir tutulan Hibe el-Lebedi’nin kaderini belirleyeceğini belirtti. Avukat, Lebedi'nin ya aleyhindeki tutuklama kararının durdurularak soruşturmaya gidileceğini ya da serbest bırakılarak Ürdün’e verileceğini söyledi. Mehacne ayrıca Ürdünlü esirin 22 gündür açlık grevine devam ettiğini, bitkin göründüğünü ancak halen yürüyebildiğini ve bilincini kaybetmediğini kaydetti.


Mehacne, işgalci İsrail güçlerinin Hine el-Lebedi’nin 20 Ağustos'ta annesi ile bir yakının düğüne katılmak için Nablus’a gittiğini ve işgal güçleri tarafından El-Kerame Kapısı’nda gözaltına alındığını ifade etti. İşgalcilerin Ürdünlü Lebedi’nin düğüne katılmasına izin vermediğini belirten Mehacne, Lebedi'nin söz konusu bölgeye Hizbullah’a hizmet vermek için gittiği iddiasıyla sorgulamaya alındığını aktardı. Avukat suçlamayı reddettiklerini vurguladı.


Yayınlanan bir raporda İsrail istihbaratının Petah Tikva'nın merkezinde bir ay boyunca işkence ettiği, uykudan mahrum bırakılarak kötü kokulu bir hücrede tuttuğu ve kirli elbiseler gitdirdiği bilgisi yer aldı. Raporda iki hafta boyunca banyoya gitmesine izin verilmediği ve önüne yenilmeyecek yemekler konulduğu da belirtildi. Gözaltında tutulduğu süre boyunca ailesinin ziyaret etmesinin de engellendiği kaydedildi.


33 gün göz altında tutulan Ürdünlü kadının aleyhinde suçlama olmaksızın iş mahkemesi tarafından 5 ay idari gözaltında kalmasına karar verilmişti. Daha sonra cezaevine gönderilen Hibe el-Lebedi, Ürdün’ün Tel Aviv Büyükelçisİ tarafından ziyaret edildi. Ürdün hükümeti, 32 yaşındaki Hibe el-Lebedi’nin ve kanser olan 29 yaşındaki Ürdünlü Abdurrahman Meri’nin serbest bırakılmaları için girişimlerini sürdürüyor. Ürdün Dışişleri Bakanlığı, gözaltına alınan iki vatandaşının serbest bırakılması için İsrail’in Amman Maslahatgüzarı’na nota verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya