Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD'den İran'a siber saldırı

ABD'den İran'a siber saldırı

Perşembe, 17 Ekim, 2019 - 09:00
Geçtiğimiz Eylül ayında saldırıya uğrayan Abkayk tesisi (Reuters)

ABD’li yetkililer, Washington’un, 14 Eylül’de Saudi Aramco petrol tesislerini hedef alan saldırıların ardından Washington ve Riyad’ın saldırıdan sorumlu tuttuğu İran’a yönelik siber saldırı düzenlediğini söyledi.

Reuters’a açıklamalarda bulunan yetkililer, operasyonun Eylül ayı sonunda gerçekleştiğini ve Tahran’ın “propaganda yayma” yeteneğinin hedef alındığını belirtti. Yetkililerden biri, “siber saldırının İran’ın fiziksel donanıma zarar verdiğini” söyleyerek, konu ile ilgili daha fazla ayrıntı vermedi.

Fars haber ajansının haberine göre Tahran, Reuters’ın haberini reddederken, İran Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehromi, “Rüya görmüşler” ifadelerini kullandı.

Yetkili, yapılan bu saldırının, geçtiğimiz Haziran ayında İran’ın ABD’ye ait insansız hava aracını (İHA) düşürmesine cevap olduğunu ancak bunun Tahran’ın hamlesine karşılık atılmış ufak bir adım olduğunu ifade etti. İran Devrim Muhafızları geçtiğimiz Mayıs ayında Körfez’de bulunan farklı ülkelerden petrol tankerlerine saldırı başlatmıştı.

ABD Savunma Bakanlığı, siber saldırı hakkında yorum yapmazken, Bakanlık Sözcüsü Alisa Smith, elektronik ve istihbarat operasyonları hakkında bilgi vermeyeceklerini, bu durumun Bakanlığın politikası ve operasyonun güvenliği ile ilgili olduğunu ifade etti.

Uzmanlar, siber saldırıların etkisinin belirlenmesinin aylar sürebileceğini ifade ederken, siber saldırıların savaş seviyesinin altında olan bir hamle olduğu vurgusunu yaptı.

Reuters’e göre, Washington’daki Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nde görevli internet uzmanı James Lewis, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kimseyi öldürmeden ya da herhangi bir şeyi havaya uçurmadan zarar vermek mümkün. Bu, daha önce sahip olunmayan bir seçenek sunuyor. Bu noktada kullanma isteği önemli” ifadelerini kullanarak, geleneksel askeri saldırılarda bile İran’ın davranışlarını değiştirmenin mümkün olmayacağını dile getirdi.

Basında yer alan haberlere göre, İran’ın da, ABD’deki hedeflere karşı siber saldırı taktiğini kullandığı aktarıldı. İran hükümeti ile bağlantılı olan bir korsan grup, bu ayın başlarında ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyası ile ilgili e-posta hesaplarına girişi yapabildiği ortaya çıktı.

Ağustos ve Eylül ayları arasında Fosfor (Phosphorus) isimli grubun, belirli Microsoft kullanıcılarına ait e-posta hesaplarını tanımlamak için 2 bin 700'den fazla girişimde bulunduğu, ardından bu hesaplardan 241’ine yönelik saldırı gerçekleştirdiğinin tespit edildiği belirtildi.

Geçen yıl Reuters’ın yaptığı bir araştırmaya göre, İran propagandasını 15 ülkeye yayınlayan 70’ten fazla web sitesinin bulunduğu ortaya çıkmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya