Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

TSK Rasulayn’da ilerliyor

TSK Rasulayn’da ilerliyor

Perşembe, 17 Ekim, 2019 - 12:00
Gaziantep’in Karkamış ilçesindeki Türk askerleri Suriye’ye girmeye hazırlanıyor (AP)
Beyrut/Şarku’l Avsat

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Suriye Milli Ordusu (SMO), Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile yaşanan şiddetli çatışmaların ardından Suriye'nin kuzeydoğusundaki Rasulayn şehri içinde ilerleyerek, şehrin yarısında kontrolü sağladı.

TSK, 9 Eylül’de başlattığı Barış Pınarı Harekâtı kapsamında, SMO ile şiddetli savaşların gerçekleştiği Rasulayn dışındaki büyük sınır bölgelerini kontrol etmişti.

SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, gelişmeye ilişkin AFP’ye yaptığı açıklamada, “Türk ordusu ve ona bağlı gruplar, SDG ile yaşanan şiddetli çatışmalar ve üç gündür yaşanan yoğun saldırıların ardından bu sabah Rasulayn bölgesinin yarısını kontrol altına aldı. Türk kuvvetleri, SDG’nin bir haftadır güçlü bir şekilde direnç göstermesinden bu yana şehrin içinde ilk defa gerçekten ilerledi” dedi.

TSK’nın operasyonunun 300 binden fazla sivilin evlerini terk etmesine neden olduğunu aktaran Abdurrahman, bunların çoğunun Ayn el-Arab (Kobani) ve Tel Abyad’ın yanı sıra Haseke bölgesinden olduğunu dile getirdi.

SOHR’ın verdiği bilgilere göre TSK, operasyonun başlamasından bu yana hızlı bir ilerleme kaydederek, 120 kilometreye kadar uzanan sınır şeridini kontrol altına aldı ve 30 kilometre derinliğe ulaştı.

Türkiye’nin ağır bombardımanının yanı sıra tarafların Rasulayn ile güneydeki Tel Tamir şehri arasındaki alanda çatışmaları sürüyor.

SOHR, askeri operasyonun başlamasından bu yana 72 siville birlikte 171 SMO mensubu ile 203 SDG unsurunun öldüğünü iddia etti.

Ankara ise söz konusu operasyonda 6 Türk askerinin yanı sıra YPG’nin Suriye topraklarından Türkiye’ye yaptığı havan mermili saldırılar nedeniyle 20 sivilin şehit olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geniş uluslararası baskılara rağmen, askeri operasyonunu durdurmayı reddetti.

ABD Başkanı Donald Trump ise ateşkes konusunda Türkiye’yi ikna etmesi için yardımcısı Mike Pence’i  Ankara’ya gönderdi.


Editörün Seçimi

Multimedya