Rus kuvvetleri Suriye'nin kuzeyine doğru ilerliyor

Rus kuvvetleri Suriye'nin kuzeyine doğru ilerliyor

Perşembe, 17 Ekim, 2019 - 12:30
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya lideri Putin (Reuters)
Londra/Şarku'l Avsat

Barış Pınarı Harekatı'nın başlamasından bu yana Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleştirilen ilk telefon görüşmesine ilişkin yapılan açıklamada Erdoğan'ın Suriye ile ilgili dosyaları ele almak üzere ay sonundan önce Moskova’ya ziyarette bulunacağı belirtildi. Kremlin’den yapılan açıklamada, iki liderin görüşmede Suriye’nin toprak bütünlüğüne vurgu yaptığı kaydedildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev’in geçen salı günü yaptığı sert açıklamada Moskova’nın Suriye’deki askeri operasyonu kesinlikle onaylamadığını vurgulanmıştı. Ancak Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Türkiye’nin güvenliğini koruma hakkı olduğunu vurgulayarak harekâtın ülkedeki siyasi yerleşime engel olmaması ve zarar vermemesini umduğunu dile getirdi. Peskov’un açıklamaları, daha önce Ankara’nın çatışma alanını genişletmemeyi taahhüt etmesi halinde Moskova’nın Türk askeri operasyonuna karşı çıkmayacağını aktaran Rus kaynakların iddialarını doğrular nitelikte. Bunun geniş çaplı bir savaşa dönüşmesinin Moskova destekli siyasi sürece zarar verebileceği belirtiliyor. Moskova ayrıca bir çöküş yaşanmaması için sürecin hızlandırılmasını destekliyor.

Aşağıdaki infografikte Kürtlerin kontrolü altında yer alan bölgelerin Suriye rejimi ve aralarında Rusya’nın da bulunduğu müttefikleri ile komşu olduğu görülüyor;Ankara, Kürt grupların Suriye’nin kuzeydoğusundaki gücünü sınırlamayı hedeflerken Moskova siyasi sürecin Türkiye’nin harekatı nedeniyle aksamamasını istiyor. Daha da önemlisinin iki ülkenin orduları arasında güvenlikle ilgili anlaşmalar bulunduğu göz önüne alınarak Suriye toprakları üzerinde çatışmak zorunda kalmamaları için çalışılıyor.

Editörün Seçimi

Multimedya