Beyaz atlı Kim, Kuzey Kore'nin yeni yüzünü işaret ediyor

Beyaz atlı Kim, Kuzey Kore'nin yeni yüzünü işaret ediyor

Perşembe, 17 Ekim, 2019 - 11:00
Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un’un beyaz atıyla Paektu Dağı’nda gezdiği fotoğraflardan biri (AFP)
Seul/Şarku’l Avsat

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un, ülkesi için kutsal olan Paektu Dağı'nda beyaz bir at üzerinde karlar içinde görüntülenen fotoğrafları, büyük bir siyasi duyurunun yaklaştığı yönünde spekülasyonlara yol açtı.

Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), söz konusu fotoğrafları ‘asilliğin ışıltısı’ konulu bir metin eşliğinde paylaşarak Kim’in at üzerindeki gezintisini “çok önemli bir olay” olarak niteledi.

Gözlemciler, bu gezintinin ülkede yeni bir siyasi hedefin benimsendiğinin göstergesi olabileceği görüşünde. Güney Kore’nin başkenti Seul’daki ‘Asan Siyasal Çalışmalar Enstitüsü’nden Şin Pyom Şul, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Kim, geçmişte de önemli bir siyasi karar almadan önce Paektu dağına giderdi” dedi.

Kim, ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı tarihi zirveye giden yolda diplomatik müzakereler gerçekleştirmeden önce Aralık 2017’de de bu kutsal dağa çıkmıştı.

Kim ve Trump’ın Şubat ayında Vietnam'ın başkenti Hanoi’de yapılan ikinci zirvelerinin başarısız olması ve Kuzey Kore’nin füze denemeleri yapmasının ardından Pyongyang ile Washington arasındaki müzakereler şuan çıkmaza girmiş durumda.

Liderlerin at üzerinde beyaz dağlarda gezdiği fotoğraflar, Kim’in babası Kim Jong-il ve dedesi Kim İl-sung’un dönemlerinde de revaçtaydı.

Dongseo Üniversitesi'nde öğretim görevlisi (DSU) Kuzey Kore propagandası konusunda uzman Profesör Doktor PR Myers, söz konusu fotoğrafların ‘dışarıdan gelen yozlaşmış güçlere karşı ulusunun saflığını koruyan bir lideri’ yansıttığını ifade etti.

Kuzey Kore resmi haber ajanası KCNA’nın haberine göre aynı zamanda Kim, Paektu Dağı eteklerindeki dev bir şantiyeyi ziyaret etti.

Kim, söz konusu gezintisindeki açıklamalarında ülkesinin çektiği sıkıntılardan ABD tarafından düzenlenen uluslararası yaptırımları sorumlu tuttu. KCNA’nın haberine göre Kim, “Bitmek bilmeyen yaptırımlar, düşman kuvvetlerinin baskısı ve bizi bekleyen imtihanlar yüzünden ülkemiz zor durumda” ifadelerinde bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM), nükleer ve füze programları yüzünden Kuzey Kore’ye bir dizi yaptırım uygulamıştı. Ekim ayının başında Pyongyang ile Washington arasında İsveç’te düzenlenen müzakereler de başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Kuzey Kore, müzakerelerin başarısızlığından dolayı Amerikalıları suçlarken Amerikalılar ise müzakerelerin ‘iyi’ olduğunu ifade etmişti.

Müzakerelerdeki Kuzey Kore heyeti İsveç görüşmelerinden çekilerek, ABD tarafının "yeni ve yaratıcı" çözümler sunamaması yönündeki hayal kırıklığını dile getirmişti.

Kuzey Kore yine Ekim ayının başlarında, Pyongyang-Washington diyalogunun başladığı 2018'den bu yana en kışkırtıcı olarak kabul edilen denizaltından fırlatılan balistik füzeyi test ederek savunma yeteneklerinin yeni bir döneme girdiğini duyurmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya