Johnson, parlamentoyu ikna etme çalışmalarına başlıyor

Johnson, parlamentoyu ikna etme çalışmalarına başlıyor

Cuma, 18 Ekim, 2019 - 09:30
İngiltere Başbakanı Boris Johnson dün Brüksel’deki AB zirvesinden ayrılırken (EPA)
Brüksel- Londra/ Şarku'l Avsat

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker bugün yaptığı açıklamada, İngiltere Parlamentosu’nun (Avam Kamarası) zorlu geçen sürecin ardından yeni Brexit anlaşmasını imzalamayı reddetmesi durumunda oldukça karmaşık bir durum meydana geleceği konusunda uyarıda bulundu.

Anlaşmanın onaylandığı AB zirvesinin ardından Brüksel’den ayrılan Juncker, “Bu anlaşma da İngiltere Parlamentosu'ndan onay alamazsa oldukça zor bir durumla karşı karşılaşacağız” dedi.

Johnson, Londra’ya dönmesinin hemen ardından anlaşmayı onaylaması için parlamentoyu ikna etme çalışmalarına başlayacak. Ancak Muhafazakar Parti’nin lideri Johnson, geçen temmuz ayında parlamentodaki çoğunluğu kaybetti. Anlaşmanın onaylanması için 320 oya ihtiyaç duyan Johnson’ın 288 milletvekili var.

İngiltere Başbakanı, parlamentodan gerekli onayı alamaması halinde geçen ayın başında çıkarılan yasa gereğince Brüksel’den yeniden 3 aylık bir erteleme talep etmek zorunda kalacak.

Johnson dün Brüksel’de anlaşmaya güveninin tam olduğunu dile getirdii. İngiltere Başbakanı açıklamasında ayrıca “Tüm partilerdeki milletvekillerinin anlaşmayı incelediklerinde buna destek vermenin faydalarını göreceğiniz umuyorum” ifadesini kullandı.

Anlaşma, yayınlanmasının ardından çoğunluğu muhafazakarlardan oluşan Kuzey İrlanda'daki Demokratik Birlik Partisi (DUP) tarafından reddedildi. Parlamentoda 10 sandalyeye sahip olan DUP, yeni anlaşmanın da gümrük, onay ve katma değer vergisi konularındaki sorunları gideremediğini duyurdu.

Parlamentoda 244 sandalyeye sahip olan İngiltere İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn de anlaşmanın kabul edilemeyeceğini açıkladı. Corbyn, “Brexit sorununun çözmenin en iyi yolu ikinci referandum ile halka son sözü vermektir” dedi.

Yaklaşık üç yıl önce düzenlenen referandumda seçmenlerin yüzde 52’si AB’den ayrılmak yönünde oy kullanmıştı.

Anlaşmaya ayrıca AB’de kalmak isteyen 35 milletvekiline sahip bağımsız İskoçlar ve 19 milletvekili bulunan Liberal Demokratlar da karşı çıktı.

Avam Kamarası, 1982’de Falkland Savaşı’ndan bu yana ilk kez olarak cumartesi günü bir olağanüstü oturuma sahne olacak.


Editörün Seçimi

Multimedya