Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD'nin AB ürünlerine yönelik ek gümrük vergisi yürürlükte

ABD'nin AB ürünlerine yönelik ek gümrük vergisi yürürlükte

Cuma, 18 Ekim, 2019 - 09:30
ABD Başkanı Donald Trump (Reuters)
Washington/Şarku’l Avsat

ABD’nin, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden ithal edilen mallara 7.5 milyar dolar değerinde gümrük vergisi uygulamasının bugün yürürlüğe girdiği ifade edildi. ABD Başkanı Donald Trump, daha önceden yaptığı açıklamada, “AB’ye yönelik yeni ek vergiler uygulayabileceklerini” söylemişti.

00:01 saati itibari ile yürürlüğe giren vergiler, Airbus, Fransız ve İskoç alkol ürünlerini de kapsıyor.

ABD, bu ayın başlarında Dünya Ticaret Örgütü’nün (WTO) AB’nin Airbus’a verdiği desteği haksız rekabet çerçevesinde değerlendirerek, 7.5 milyar dolarlık AB ürününe ek vergi uygulanacağını açıklamıştı.

ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi’nden (USTR) yapılan açıklamada, AB’den ithal edilen sivil hava araçlarına yüzde 10, tarım ve sanayi ürünleri de dâhil olmak üzere diğer mallarda yüzde 25 ek gümrük vergisi getirildi.

Açıklamada, yaptırımların büyük bir kısmının Fransa, Almanya, İspanya ve İngiltere’den ithal edilen mallara uygulanacağı belirtildi. ABD, Airbus firmasına sağlanan teşviklerin yasa dışı olduğunu düşünüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya