Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Pompeo: BMGK İran'a yönelik silah ambargosunu yenilemeli

Pompeo: BMGK İran'a yönelik silah ambargosunu yenilemeli

Cuma, 18 Ekim, 2019 - 12:15
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo (AFP-Arşiv)
Washington/Şarku’l Avsat

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) İran'a yönelik silah ambargosunun yenilenmesi çağrısında bulundu.

Pompeo, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda “İran ile yapılan hatalı anlaşma yüzünden BM’nin İran’a yönelik silah ambargosu bir yıl sonra sona erecek. Rusya ve Çin gibi ülkeler İran’a sofistike silahlarını satabilecek. İran rejimi de herkese silah satmakta özgür olacak. Bu da, Ortadoğu'da yeni bir silahlanma yarışına yol açacak” yorumunda bulundu.
Dışişleri Bakanı konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Eğer İran'ın şu anki davranışı hakkında endişeleniyorsanız, gelişmiş füzeler, uçaklar, tanklar ve jetler ile neler yapacağını hayal edin. BMGK, İran’a yönelik silah ambargosunu yenilemeli.”

ABD, geçtiğimiz yıl İran’ın Çin, Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya ile imzaladığı nükleer anlaşmadan çekilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, ‘felaket’ olarak tanımladığı anlaşmadan Mayıs 2018’de çekilmesinin ardından İran’a ağır yaptırımlar uygulamıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya