Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BM, Fransa’yı Suriye’nin kuzeyinde tutulan kadınları ve çocukları korumaya çağırdı

BM, Fransa’yı Suriye’nin kuzeyinde tutulan kadınları ve çocukları korumaya çağırdı

Cumartesi, 19 Ekim, 2019 - 09:15
Radikal örgütlere mensup ailelerin çocukları (Arşiv-AP)
Paris/Şarku’l Avsat

Birlemiş Milletler’e ait iki komite, Suriye’nin kuzeyinde Kürtlerin elinde tutulan DEAŞ üyesi militanların eşlerinin ve çocuklarının haklarını korumak ve onların Irak’a geçişini önlemek için önlemler alma çağrısında bulundu.

Avukatlar Gerard Cholakian ve Marie Dose, önceki gün Cenevre’deki BM Çocuk Hakları Komitesi ve İşkenceye Karşı Komite’ye Fransa’nın Suriye’deki Kürtlerin elinde tutulan kamplardaki onlarca çocuğun ve annelerinin ülkeye iadesini önerdi.

AFP’nin edindiği bilgiye göre söz konusu iki komite Fransa’dan aldığı önlemlerin geçici olmamasına karar verdi. Komiteler Fransız yetkililerden, özellikle sağlık dahil bu ailelerin yaşam ve güvenlik haklarının korunmasını sağlamak için gerekli diplomatik adımları atmaya çağırdı. Ayrıca Fransa’dan bu konu hakkında atılan adımlar için bilgi vermelerini talep edildi.

Avukatlar, Fransa’nın söz konusu çocukların ve annelerinin geri dönüşünü mümkün olan en kısa sürede organize etmesi gerektiğini, bölgedeki ateşkes fırsatını değerlendirmekten başka seçeneğinin olmadığını ve hepsinin Fransa’nın terörle mücadele yasası tarafından verilen uluslararası uygulamalara tabi tutulması gerektiğini öne sürdü. Açıklamada bugün bile Suriye’deki kamplarda tutulan Fransız ailelerin Türkiye’nin yürüttüğü operasyon, Suriye rejimi ordusu ve Irak’a teslim edilme ile karşı karşıya kaldıkları aktarıldı.

Kürt güçleri 9 Ekim’de Türkiye’nin başlattığı harekata rağmen Suriye’deki kamplardaki yaklaşık 300 kadın ve çocuğu denetiminde tutuyor.

Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, aralarında 60 Fransız’ın da bulunduğu radikal aileler konusunu görüşmek için Irak’a ziyaret gerçekleştirdi. Bakan dün yaptığı açıklamada gündemdeki konular arasında yalnızca Irak’ta savaşan Fransız militanların olmadığını söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya