Öğrenciler zorla ABD’nin Seul Büyükelçisi’nin evine girmeye çalıştı

Öğrenciler zorla ABD’nin Seul Büyükelçisi’nin evine girmeye çalıştı

Cumartesi, 19 Ekim, 2019 - 10:00
Güney Koreli öğrenciler merdivenleri kullanarak Büyükelçi Harry Harris’in evinin duvarına tırmandı (EPA)
Seul/Şarku’l Avsat

Güney Kore polisi dün, ülkedeki ABD askerlerinin varlığını protesto etmek için ABD’nin Seul Büyükelçisi’nin evinin duvarına tırmanan 19 öğrenciyi gözaltına aldı.

Reuters’ın haberine göre, bir grup yüzü kapalı genç, kendilerini “üniversite öğrenci koalisyonu” olarak nitelendirerek, Facebook’tan Büyükelçi Harry Harris'in evini çevreleyen duvara merdivenle tırmandıkları görüntüleri yayınladı.

Grup tarafından yayınlanan bir videoda öğrenciler, ABD’yi, Güney Kore’de 28 bin 500 asker bulundurarak bu askerlerin maliyetinde %500 artış yaşandığını iddia edip, “Bu toprakları terk et Harris” pankartı açtı.

Öğrenciler, polisin kendilerini Büyükelçinin evinden çıkarmadan önce “İç işlerimize karışmayı kes”, “Terk et”, “ABD birliklerini istemiyoruz” sloganları attı.

ABD’nin Seul Büyükelçilik sözcüsü Wiliam Coleman dün yaptığı açıklamada, yaklaşık 20 Korelinin, ABD Büyükelçisi’nin evine yasa dışı yolarla girmeye çalıştığını söyledi.

14 ay içerisinde ikinci kez Büyükelçinin evine yasa dışı yollardan girme girişimi gerçekleşti.

Sözcü açıklamasında, Büyükelçi Harry Harris'in evine yasadışı giriş yapılması konusunda endişe duyduklarını belirterek, Güney Kore’nin tüm diplomatik misyonları ve konutları koruması gerektiğini ifade etti.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD Büyükelçiliği’nin ve Harris'in evinin etrafındaki güvenlik seviyesinin artırılacağı belirtildi.

Açıklamada, diplomatik bir misyona yönelik saldırının haklı gösterilemeyeceği aktarılarak, her koşulda devlet misyonlarını korumak için uygun önlemlerin alınılacağı belirtildi.

Reuters’a açıklamalarda bulunan bir polis memuru, 19 öğrencinin sorgulanması için polis merkezine götürüldüğünü söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya