Kays Said: Tüm dünya Tunus’u hayranlıkla izliyor

Kays Said: Tüm dünya Tunus’u hayranlıkla izliyor

Cumartesi, 19 Ekim, 2019 - 10:45
Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said (Reuters)
Tunus/Şarku’l Avsat

Seçilmiş Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said cuma günü yaptığı açıklamada tüm dünyanın eşi benzeri görülmemiş kültürel bir devrim gerçekleştiren Tunusluları hayranlıkla izlediğini söyledi.

Tunus Yüksek Seçim Komisyonu perşembe günü Said’in oyların yüzde 72’sinden fazlasını aldığını duyurdu. Said, gelecek çarşamba günü parlamentonun olağanüstü genel kurulunda yemin edecek.
Tunus resmi haber ajansı TAP'ın haberine göre Said kamuoyuna yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Siz bugün, eşi benzeri görülmemiş kültürel bir devrim gerçekleştiriyorsunuz. Tüm dünya sizi takdir ediyor ve size hayranlık duyuyor. Kimsenin sizi bozmasına izin vermeyin. Bu mümkün olmayacak. Meşru taleplerinize ve asil değerlerinize bağlı kalarak yeni bir Tunus tarihi yazmaya devam edin.”

Said’in cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmasının ardından binlerce genç sosyal medya platformlarındaki aktivistlerin de çağrılarıyla caddeleri ve meydanları temizlemeye, köy ve şehirlerdeki duvarları boyamaya başladı.

Gazeteciler Sendikası ve diğer sivil toplum kuruluşları ise Kays Said taraftarlarının gazetecilere ve medyaya karşı şiddete teşvik ettiğini iddia etti. Gazeteciler ve medya, seçim kampanyası sırasında da seçimleri kazandığında da Said’i eleştirmişti.

Said ise dün yaptığı açıklamada gazetecilere ve medya kurumlara saygı duyma çağrısında bulunarak “Tunus halkı gizlice örülmüş entrika ve komplolara karşı farkındalığı ve yüksek ahlakıyla tüm dünyayı etkileyecek” dedi.

Beklentilerin aksine cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda 26 adayın arasından sürpriz bir zaferle çıkan Said, ikinci turda da rakibi, medya patronu Nebil Karvi’yi büyük bir farkla yenerek oyların yüzde 72’sini aldı.

Emekli anayasa profesörü ve bağımsız aday Kays Said, gönüllülerin seçim kampanyalarındaki destekleri sayesinde genç öğrencilerin, işsizlerin, eğitimli sınıfın ve bazı politik akımların desteğini aldı.

Kamu hukuku alanında kapsamlı çalışmalar yürütmüş olan 61 yaşındaki Kays Said’in neredeyse 30 yıldır anayasa profesörü olmasına rağmen hiçbir partiyle ilişkisi ya da siyasi bir kaydı yok. Said’in faaliyetlerinin çoğu Anayasa Hukuku Derneği ile bağlantılı ve bu alanda yazıları bulunuyor. 


Editörün Seçimi

Multimedya