Irak'ta Şiiler ABD ile işbirliğini nasıl kabul etti?

Irak'ta Şiiler ABD ile işbirliğini nasıl kabul etti?

Cumartesi, 19 Ekim, 2019 - 11:30
Paul Bremer’in görev yaptığı sırada Irak, geleceğini şekillendirecek önemli gelişmelere tanık oldu
İstanbul/Şarku’l Avsat

ABD’li diplomat L. Paul Bremer, Irak ordusunun dağıtılma süreci ve Şiilerin kendileriyle nasıl işbirliği yaptığını açıkladı.
Bremer, Irak ordusunun dağıtılması ve Şiiler konusunda konuşmasında şu ifadeleri kullandı;

“Bazı istatistiklere göre nüfusun çoğunluğunu oluşturan Şiiler, Ayetullah Ali es-Sistani’nin talimatı ile bizimle iş birliği yaptı. Şii liderleri bana, orduyu yeniden toparlamam durumunda Saddam’ın vahşetini yeniden dirilteceğimi söylediler. Dolayısıyla burada ordunun yeniden toparlanmasını destekleyen herhangi bir siyasi tutum bulunmuyordu.”

Bremer, Saddam'ın ordu subaylarının çoğunun da aralarında bulunduğu Sünnilerin ne düşündüğü sorusuna ise, “Onlar da aynı şekilde ordunun yeninden toparlanmasını istemediler ve hiçbir zaman bizden böyle bir şey talep etmediler. Sünniler, hem Araplar hem de Kürtler olmak üzere yönetim kuruluna katıldılar” şeklinde cevap verdi.

Şarku'l Avsat'ın Independent Arabia'dan çevirdiği röportaja göre Bremer, eski ordunun yeniden toparlanmaması konusunda görüş birliği olmasına rağmen Nisan 2004’te yaşanan bir olayı anlattı ve olayın vermiş oldukları kararda haklı olduklarını kanıtladığını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“O zamanlar Anbar iline bağlı bir kasaba olan Felluce'de çok zor zamanlar geçirdik. ABD’li bir general bana veya Washington'a danışmadan eski ordudan bir tugayı geri çağırmaya karar verdi. Bu tugayı kaos içerisinde bulunan Felluce'ye girmek ve burayı temizlemek için kullanacaklarını söylediler. Fakat tugay bunu yapmak yerine, düşman saflarına katıldı. Bundan dolayı çağrıda bulunan general, tugayı dağıtmak zorunda kaldı. Bu, eski ordunun çağrılmasının mümkün olmadığının bir kanıtıdır. Birisi bir kere bunun iyi bir fikir olduğunu düşündü, fakat neticesi felaket ve tam bir başarısızlıktı.”
RÖPORTAJIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ


Editörün Seçimi

Multimedya