Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

SDG’den ABD’ye Türkiye’ye ateşkese uyması için baskı uygulama çağrısı

SDG’den ABD’ye Türkiye’ye ateşkese uyması için baskı uygulama çağrısı

Cumartesi, 19 Ekim, 2019 - 12:00
Türk bombardımanı sonucunda Suriye’deki Rasulayn kentinden yükselen dumanlar (AFP)
Beyrut/ Şarku'l Avsat

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanlığı, bugün ABD’ye, Türkiye’ye geçtiğimiz Perşembe günü yapılan ateşkese uyması için baskı yapma çağrısında bulundu.

DPA’nın haberine göre SDG Genel Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Türk tarafıyla anlaşma imzalayan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu, Ankara’yı ateşkesi uygulama ve Washington ile yapılan anlaşmalar uyarınca bölgedeki sivillerin tahliye edilmesi için bir koridor oluşturmaya zorlamaya çağırıyoruz. ABD tarafı ile sürekli iletişim içinde olunmasına ve bu sorunu çözmek için kendilerine verilen sözlere rağmen şu ana kadar somut bir ilerleme kaydedilmedi” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, SDG’nin 17 Ekim’de ABD’nin aracılık ettiği Türkiye ile ateşkes anlaşmasını kabul ettiği ve bağlı olduğu doğrulandı. SDG, Türk tarafının ateşkes yürürlüğe gireli 30 saatten fazla olmasına rağmen ihlal ve saldırılarına devam ettiğini açıklarken, Rasulayn kentindeki yaralılar ve sivillerin bölgeden tahliye edilmesi için güvenli bir koridor açmadığını iddia etti.

SDG’ye yakın bir kaynak, bugün yaptığı açıklamada, “Rasulayn şehrindeki bombardıman ve operasyonlar devam ediyor. SDG ile Türk ordusu ve bağlı gruplar arasında çatışmalar yaşandı. Ayrıca SDG’nin kontrolü altında bulunan bölgelere bomba atıldı” dedi.

DPA’ya açıklamalarda bulunan kaynak, “Kürt Kızılayı, yaralıları şehirden tahliye etmek için Rasulayn kentine girmeye çalışıyor. Ancak şu ana kadar hiçbir geçiş güvence altına alınmadı” dedi.

Türkiye, 10 gün önce Suriye’nin kuzeydoğusunda, Batı ülkeleri ile birlikte DEAŞ’la mücadelede ittifak içinde olan YPG’ye karşı bir askeri operasyon başlattı. YPG’yi terör örgütü PKK’nın bir uzantısı olarak gören Ankara’nın gerçekleştirdiği operasyonun amacı, Türkiye sınırını YPG'nin kontrol ettiği bölgelerden ayıran 30 kilometrelik bir ‘güvenli bölge’ kurmak.

Öte yandan ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin Senato'daki lideri Mitch McConnell, dün yaptığı açıklamada, "ABD'nin çekilmesi ve bölgede Türklerle Kürtler arasında silahlı çatışmaların artması ülkemiz için stratejik bir kâbus yaratıyor" dedi. McConnell, Washington Post gazetesi için kaleme aldığı makalede, ABD Başkanı'nın aldığı Suriye'den çekilme kararının, Washington'un düşmanlarını güçlendireceğini belirtti.

McConnell, "Bu karar ABD'nin ittifaklarını zayıflatacak. Amerikalılar daha az güvende olacak" ifadelerini kullandı.

McConnell, Donald Trump'ın adını doğrudan zikretmeden, Suriye’den çekilmeyi eski Demokrat Başkan Barack Obama’nın dış politikasına benzeterek, “Başkan Barack Obama'nın çekilmesinin ardından DAEŞ’ın Irak’ta ön plana çıktığını gördük. Ortaklarımızı terk edersek, bunun Suriye ve Afganistan'da tekrarlanacağını göreceğiz. Bu çatışmalardan kazanmadan çekildik” dedi.

Trump ise geçtiğimiz Çarşamba günü kararını savunarak stratejik ve akıllıca hareket ettiğini söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya