Irak Başbakanı: Gösterilerde sorumluluğu olan herkes hesap verecek

Irak Başbakanı: Gösterilerde sorumluluğu olan herkes hesap verecek

Cumartesi, 19 Ekim, 2019 - 13:00
Bağdat’ta hükümet karşıtı düzenlenen protestolar. (AP)
Bağdat/Şarku’l Avsat

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi bugün, ülkede son günlerde yaşanan protesto gösterilerinde hangi safta yer aldığına bakılmaksızın sorumluluğu olan herkesin hesap vereceğini söyledi.

Irak haber ajansı INA’ya göre Başbakan, Erbain Törenleri sırasında yaptığı açıklamada vatandaşları koruyan ve Kerbela’ya giden yollar boyunca tıbbi ve gıda hizmetleri veren silahlı kuvvetlerini, güvenlik görevlilerini ve bakanları selamladı.

Irak’ta ki milyonlarca Şii, her yıl başkent Bağdat’ın güneyindeki Kerbela’da  Hz. Hüseyin'in şehit edilişinin 40. gününün anıldığı Erbain anma etkinliklerine  katılıyor.

Irak, içinde bulunduğumuz ay içerisinde toplumsal taleplerin etkisi ile ortaya çıkan gösterilere tanıklık etti. Gösterilerde gerçek mermiler de kullanıldı.

Irak’ın başkenti Bağdat ve Şiilerin yoğunlukta olduğu güney bölgelerindeki gösteriler sırasında meydana gelen çatışmalarda 100’den fazla kişi ölürken 6 bin kişi de yaralandı.

Irak Başbakanı, protesto gösterilerde ölenler için üç gün yas ilan ederken gerçek mermi kullanma emri vermediğini, yalnızca göstericileri sakinleştirmeye yönelik tedbirler alınması gerektiğini söylediğini ifade etti. Başbakan aynı zamanda, işsizlere iş imkanı sağlamak, yoksul ailelere maaş ödemesi ve yolsuzluk yapan yetkililerin görev değişikliği ve cezalandırılmaların olacağını da dile getirdi.

Ülke yıllardır süregelen savaşın etkisinden kurtulmaya çalışırken Iraklıların çoğu işsizlik, elektrik kesintisi, temiz içme suyu, temel sağlık hizmeti ve yetersiz eğitim gibi birçok konudan muzdarip. 


Editörün Seçimi

Multimedya