​Erdoğan-Putin görüşmesi öncesi İdlib bombalandı

​Erdoğan-Putin görüşmesi öncesi İdlib bombalandı

Pazar, 20 Ekim, 2019 - 08:00
Rusya tarafından dün bombalanan bir binanın yanında Sivil Savunma üyesi (AFP)
Londra/Şarku’l Avsat

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Recep Tayyip Erdoğan’ın İdlib’in geleceği ve Fırat’ın doğusundaki ABD-Türkiye anlaşmasını hakkında salı günü gerçekleşecek görüşmesinden önce Rus ve Esed uçakları dün kuzeybatı Suriye’deki anlaşmalı Suriye Güvenli Bölgesi’ni bombaladı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Rus uçaklarının İdlib’in doğusundaki Taftanaz Askeri Hava Üssü’ndeki 14 noktayı 3 jet ile hedef aldığını Putin-Erdoğan bölgesini bombaladığını bildirdi.

SOHR aynı jetlerin Taftanaz kasabası ve çevresinde 3, Rakaya Sijneh, Maarzita, Tel en-Nar ve Hizareyn’de 9, Lazkiye’nin kuzeyindeki Kabani ekseninde 6, Zayzun ve Karkur’da ise 3 noktayı bombaladığını aktardı. Bombalamalarda hayatını kaybedenler hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor.

SOHR tarafından yapılan açıklamada, bombalamaların 31 Ağustos’taki ateşkes kararından itibaren ilk saldırı olduğu ifade edildi. Esed kuvvetleri ise Hama’nın batısındaki Hirbet Nakus köyünü, Halep'in batısındaki Han el-Asel’i ve Güney İdlip’teki Muka ve Muka kasabalarını bombaladı. Bu olaylarda da kayıp bilgisi bulunmuyor.

Rejim kuvvetleri aynı zamanda Cebel-i Ekrad’a giden karayollarını, Kefer Nubbul kasabası ve güneydoğu İdlib kırsalındaki sınır hatlarını bombaladı.

Öte yandan Türkiye’nin PYD örgütüne yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı’nın ABD ile varılan uzlaşı sebebiyle durdurulmasının ardından Suriye’nin kuzeydoğusuna sükunet hakim.


Editörün Seçimi

Multimedya