Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye’den çekilen ABD askerleri Irak’a gidecek

Suriye’den çekilen ABD askerleri Irak’a gidecek

Pazar, 20 Ekim, 2019 - 08:00
Suriye sınırındaki Tel Abyad’da bulunan ABD askeri konvoyu (Arşiv-AFP)

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Başkan Donald Trump'ın kararıyla Suriye'den çekilen yaklaşık bin ABD askerinin DEAŞ ile mücadeleyi sürdürmek için Irak'ın batısına gideceğini açıkladı.

Ortadoğu ziyaretine başlayan Esper, askeri uçakta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ABD askerlerinin Suriye’nin kuzeydoğusundan çekilmeye devam ettiğini ancak çekilmenin birkaç gün değil birkaç hafta süreceğini ifade etti.

Savunma Bakanı, “Şu anki plan askerlerimizin Irak’ın batısına yerleştirilmesidir. Irak’ı savunmak ve terör örgütü DEAŞ ile mücadeleyi sürdürmek için yaklaşık bin asker Irak’ta görev yapacak” dedi.

Savunma Bakanı Esber, Iraklı mevkidaşı ile konuyu ele aldığını ve gelecekte de görüşmelere devam edeceğini açıklasa da, Irak'taki bazı kesimlerin ABD’nin bu adımına kuşkuyla yaklaşma ihtimali var.

ABD’nin Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile hala temas halinde olduğunu ifade eden Esper, Kürt grupların hala kontrol ettikleri bölgelerdeki hapishaneleri savunmaya devam ediyor gibi göründüklerini savundu.

Esper, Suriye'nin kuzeydoğusundaki ateşkesin genellikle tutarlı olduğunu da söyledi.

Diğer yandan, Reuters’a konuşan üst düzey bir ABD’li yetkili, askerlerin Irak’a transfer edilmesine ilişkin durumun hala belirsiz olduğunu ve planların değişebileceğini dile getirdi.

İran’ın giderek nüfuzunu arttırdığı Irak’a ilave ABD birlikleri gönderme kararının yeniden gözden geçirilmesinin muhtemel olduğunu belirten yetkili, “Bu şu anki plan. Çekilmeyi tamamladığımız zaman işler değişebilir” dedi.

ABD güçlerinin, Suriye’deki kara saldırıları veya DAEŞ unsurlarına hava saldırısı düzenlemek için Irak’ı bir üs olarak kullanıp kullanmayacağı henüz belli değil.

Irak kuvvetlerini eğitmek ve DEAŞ unsurlarına karşı mücadelelerine yardım etmek için hali hazırda Irak'ta 5 binden fazla ABD askeri bulunuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya