Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türkiye ve Rusya YPG’nin Kobani ve Menbiç’ten çekilmesini görüşecek

Türkiye ve Rusya YPG’nin Kobani ve Menbiç’ten çekilmesini görüşecek

Pazar, 20 Ekim, 2019 - 15:30
Rasulayn şehrindeki Suriye Milli Ordusu askerleri (Reuters)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  Rusya ile bu hafta Soçi’de yapılacak görüşmelerde YPG'nin Kobani ve Menbiç’ten çekilmesi konusunu görüşeceklerini söyledi.

Çavuşoğlu Kanal 7’de katıldığı Başkent Kulisi programında, Rusya ile 22 Ekim’de yapılacak olan Soçi Zirvesi’nde YPG'nin Kobani ve Menbiç’ten çekilmesi hakkında görüşeceklerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 22 Ekim’de Soçi’de bir araya gelerek Suriye konusunu ele alacak.

Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde Rusya tarafından desteklenen rejim güçlerinin konuşlandığı bölgeden YPG’nin çıkarılmasını bekliyor.

Ankara ile Washington, geçtiğimiz Perşembe günü, YPG’nin güvenli bölge alanından çekilmesi için Barış Pınarı Harekatı’na 120 saat (5 gün) ara verilmesi konusunda anlaşmıştı.

Öte yandan, Milli Savunma Bakanlığı, taraflar arasındaki ateşkese rağmen, YPG’nin saldırısı sonucu bir askerin şehit düştüğünü, bir askerinde ise yaralandığını açıkladı.

Bakanlığın açıklamasında, “Tel Abyad bölgesinde 20 Ekim 2019 tarihinde keşif gözetleme görevi esnasında YPG'li teröristlerin açtığı tanksavar ve hafif silah ateşi neticesinde bir kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, bir kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır” denildi.

Saldırıya meşru müdafaa kapsamında gerekli karşılığın verildiği vurgulanan açıklamada, ABD ile 17 Ekim'de yapılan mutabakata rağmen YPG tarafından 20 taciz ve ihlal gerçekleştirildiği bilgisi de yer aldı.

Bakanlığın açıklamasında ayrıca, “Mutabakata aykırı tüm bu eylemlere rağmen, dün çoğu ambulanstan oluşan 39 araçlık bir konvoyun Resulayn'a emniyetle giriş ve çıkışı sağlanmış, yaralıların ve bazı kişilerin bölgeden emniyetle tahliyesi gerçekleşmiştir” ifadeleri de kullanıldı.

YPG ve Ankara, Suriye’nin kuzeyinde ateşkesin ihlal edilmesiyle ilgili dün karşılıklı suçlamada bulunurken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, YPG’nin çekilmesi için verilen sürenin dolmasına 3 gün kala, "Salı günü süre bitiyor. Olursa olur, olmazsa 120 saatin bittiği dakika kaldığımız yerden devam eder, başlarını ezeriz" uyarısında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya